Energetska pića i deca

Prema izveštaju Američke akademije za pedijatriju, deca uopšte ne bi trebalo da piju energetska pića sa visokim sadržajem "oktana", a retko bi trebalo da piju sportske napitke.
Energetska pića su naročito nezdrava za decu zbog toga što sadrže kofein i druge stimulanse.
"Svako od nas, iz istraživačkog tima, često je upitan za mišljenje u vezi sa sportskim i energetskim napicima i mi smo znali da ova tema predstavlja Pandorinu kutiju", kaže koautor istraživanja Marsija Bet Šnajder (Marcie Beth Schneider), pedijatar na Klinici za adolescentsku medicinu u Griniču.
Sportska pića u poređenju sa energetskim pićima
"Sportska i energetska pića su dve različite vrste napitaka", kaže ona. Sportski napici sadrže ugljene hidrate, minerale, elektrolite, arome i kalorije. Ovakvi napici nadoknađuju vodu koja se izgubi znojenjem za vreme napornih vežbi. Nasuprot tome, energetska pića su prepuna kofeina i drugih stimulansa, uključujući guaranu i taurin.
Energetska pića nisu pogodna za decu i omladinu i ne bi trebalo da se konsumiraju jer jedna limenka ili boca ovakvih pića može da sadrži i više od 100 miligrama kofeina. Neželjeni efekti od previše kofeina mogu biti ubrzan rad srca, povišen krvni pritisak, povećan nivo anksioznosti, a sve to može dovesti do nesanice.
"Većina sportskih napitaka sadrži šećer i kalorije, što može dovesti do gojenja i dentalne erozije", kaže Šnajder. "Ovakva pića bi trebalo da imaju ograničenu upotrebu kod određene dece i tinejdžera koji se bave sportom i drugim napornim fizičkim aktivnostima."
"Za većinu dece koja se bave sportom, voda za piće treba da bude ispred svih ostalih slatkih napitaka", kaže ona. "Razvodnjavanje sportskih pića nije loša ideja, ali što deca više piju običnu vodu, to je bolje po njih. Energetska pića su loša, previše kofeina nije dobro ni za koga i kod svakoga može izazvati problem sa spavanjem."
Roditelji bi trebalo da postave granice u količini kofeina koju njihova deca uzimaju, kao i o tome koliko kasno idu na spavanje. "Najgore je to što ne postoje starosna ograničenja, jer svako može da kupi neko energetsko piće u bilo kojoj prodavnici", kaže Šnajderova.
Osim ako se dete ne bavi sportom koji podrazumeva intezivno fizičko naprezanje u kontinuitetu više od 60 minuta, što podrazumeva i mnogo znojenja, njemu nisu potrebna zaslađena sporstka pića. Takođe, ne treba mešati trajanje i intenzitet vežbanja. Fudbalski trening može trajati i dva sata, ali to ne znači da energične vežbe traju toliko dugo.
Ne bi trebalo da se kalorije izgubljene treningom zamenjuju kalorijama iz sportskih napitaka. Te kalorije treba nadoknaditi hranom, a za piće je sasvim dovoljna obična voda.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com