Fosfor je, nakon kalcijuma, drugi na spisku glavnih minerala. Telo je puno fosfata, tj. jedinjenje fosfora. Adenozin-trifosfat i kreatin-fosfat, kao osnovne baterije naลกeg organizma, imaju tri, odnosno jednu fosfatnu grupu. Naลก genetski materijal takoฤe sadrลพi fosfor, kao i svako nervno vlakno koje je presvuฤeno mijelinskim omotaฤem.
Sportistima je magnezijum potreban pre svega u regulaciji procesa varenja ugljenih hidrata, protoka masnih kiselina i pri sintezi belanฤevina, posebno muskulature. Tokom intenzivnih veลพbanja, magnezijum, koji je vezan u puferskim sistemima, ublaลพava kiselost krvi usled navale mleฤne kiseline, ลกto nam omoguฤava malo ลพeลกฤe veลพbanje.
Zbog ลกiroke zastupljenosti fosfora u svakom ลพivom organizmu, njegova zastupljenost u hrani je znaฤajna. Najbogatiji izvor svakako su namirnice bogate belanฤevinama, posebno ลพivotinjskog porekla. Dobar izvor su i ลพitarice, pasulj, oraลกasti plodovi i semenke. Preporuฤena dnevna doza i za muลกkarce i za ลพene je 700 mg. Ako ste posebno fiziฤki aktivni, ovoj brojci moลพete dodati joลก stotinak miligrama, ali ako vam je unos belanฤevina visok, ne morate posebno brinuti o moguฤem manjku ovog minerala.
Kao i kalcijum, i magnezijum gradi naลกe kosti i ฤini ih dovoljno tvrdim, a ipak dovoljno lakim. Odrastao muลกkarac u svom telu ima oko 30 grama magnezijuma, uglavnom u kostima, dok se jedna ฤetvrtina nalazi uglavnom u enzimima. Poznato je preko 300 enzima koji sadrลพe magnezijum, pa veliki deo hemijskih reakcija zavisi upravo od ovog minerala. Promet hranljivih materija i njihov ulazak u ฤelija pod kontrolom je ovog minerala, kao i svaka ฤelijska deoba.
Ako traลพite dobar izvor magnezijuma, banane su siguran i najbolji izbor. I drugi plodovi biljaka su bogati magnezijumom, jer su pre svega bogati enzimima koje sadrลพe ovaj mineral. Sledeฤi na listi su voฤe i povrฤe tamnozelene boje. Hlorofil, glavni pigment ovih biljaka koji im i daje karakteristiฤnu boju, bogat je magnezijumom. Ne treba zaboraviti ni integralne ลพitarice, oraลกaste plodove, kao i i leguminoze, posebno pasulj.
Dnevna doza za muลกkarce iznosi 350 mg, a za ลพene 280 mg.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com