Američka agencija za standarde hrane (FSA) objavila je podatak, na osnovu jednogodišnjeg istraživanja, između februara 2014. i februara 2015. godine, da je kod 3/4 celih svežih pilića od 4011 uzoraka u prodavnicama – nađena kampilobakterioza.
Kampilobakterioza je akutno infektivno oboljenje i spada u najčešći oblik bakterijskog trovanja hranom (pored salmonele), a procenjuje se da samo u Americi od kampilobakterioze godišnje oboli oko 2 miliona ljudi, dok se u Velikoj Britaniji 280.000. godišnje otruje na ovaj način. Glavni simptomi su: povraćanje, proliv, stomačni grčevi i povišena temperatura.
Rezultati istraživanja za celu godinu pokazali su:
– 72.8% od ukupne sveže piletine bilo je pozitivno na prisustvo kampilobakterije
– 19,4% pilića bilo je pozitivno na kampilobakteriju
– 0,1% (5 uzoraka) ambalaže bilo je pozitivno
– 6,7% pakovanja bilo je pozitivno na prisustvo kampilobakterije
Neki marketi objavili su vrstu studije u kojoj objašnjavaju kako rade na smanjenju zagađenja, što podrazumeva primenu nepropustljivih kesa i uslugu pečenja u samom marketu, kako ljudi ne bi nosili sirovu piletinu. Postoji i uputstvo farmerima koji proizvode piletinu, kao i deklaracioni list o piletini. FSA navodi da sve te mere dovode do značajnog pada kampilobakterioze.
Stiv Veraner oduševljen je rezultatima ovih marketa i njihovom saradnjom sa dobavljačima, kao i težnjom da se broj obolelih od kampilobakterije smanji, jer, kako kaže, ako ste spremni da radite u lancu ishrane, onda morate smanjiti i broj grešaka.
Saveti i pravila
Agencija napominje da je piletina bezbedna dok se pridržavate sledećih pravila:
– pokriti i čuvati u frižideru sirovo pile – najbolje bi bilo da u prodavnicama stoji na donjoj polici frižidera, kako bi se sprečilo širenje bakterija
– ne perite sirovo pile, jer se kuvanjem ubijaju sve bakterije, dok se pranjem sirove piletine klice šire
– obavezno pranje ruku sapunom i toplom vodom nakon držanja sirove piletine i upotreba pribora – dobro pranje posuđa, kao i radne površine – time se sprečava širenje kampilobakterije
– provera da li je piletina dobro spremljena (kuvana, pečena) pre serviranja, i to na najdebljem delu mesa
Preporučuje se svim građanima da obrate pažnju na deklaraciju i pakovanje pri kupovini sveže piletina.
Naše napomene
I kod nas postoje trovanja svežom piletinom. Ako kupujete piletinu od privatnog lica ili sa farme, bitno je da poznajete prodavca i postupak obrade, tj. koliko se pridržava mera higijene.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com