Kofein u različitim kafama

Kafe i drugi slučni napici mogu biti štetni po zdravlje trudnica zbog različitih količina kofeina koje sadrže u sebi, kažu naučnici.
Ispitujući espreso kafe koje se služe u 20 različitih kafića u Glazgovu, pronađeno je da su neki napici imali i do šest puta veću količinu kofeina od drugih.
Istraživanje objavljeno u žurnalu "Hrana i funkcija" (Food and Function) ukazuje na rizik od trovanja kofeinom. Najveći je rizik kod trudnica, žena koje uzimaju oralnu kontracepciju, kod male dece i osoba sa bolestima jetre, i to nakon popijene samo jedne šoljice espresa.
Agencija za standarde hrane preporučuje trudnicama maksimalnu granicu od 200 mg kofeina dnevno.
Uzorci iz različitih kafića
Istraživanje sa Univerziteta u Glazgovu analiziralo je kratki espreso iz 20 kafića u zapadnom delu grada. Otkrili su da se u različitm kafićima služi espreso sa različitim nivoima kofeina, a četiri uzorka su sadržala više od 200 mg kofeina.
Jedan kafić služio je espreso kafu sa samo 51 mg kofeina, ali je zato drugi kafić u blizini služio kratki espreso sa 322 mg.
Broj testiranih kafića jeste mali za naučne standarde, ali istraživači smatraju da nemaju razloga da veruju da rezultati ovog istraživanja nisu primenljivi bilo gde u zemlji.
Vrsta kafe koja se koristi i način na koji se priprema može biti uzrok ovakvih razlika, kažu istraživači. Profesor Alan Krozier sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Glazgovu koji je vodio ovo istraživanje rekao je: "Različiti nivoi kofeina ukazuju na razlike u sastavu kafe, procesu pečenja kafe, uslovima mlevenja i druge promenljive u procesu pravljenja kafe, kao što je temperatura vode i odnos kafe i vode."
Informacije uz kafu?
Istraživači naglašavaju da trenutno ne postoji način da saznate koliko ćete kofeina uneti kada kafu naručujete. Oni ukazuju da nisu ugroženi samo oni koji naručuju espreso, jer mnogi kafići koriste kratki espreso kao osnovu za druge proizvode kao što su Latte i Cappuccino.
Profesor Krozier kaže: "Iako se reakcije na kofein razlikuju od osobe do osobe, kofein se uglavnom iz organizma pročisti u narednih pet sati. Ipak, može se zadržati u organizmu i do 30 sati kod žena koje uzimaju oralnu kontracepciju, kod trudnica, fetusa u razvoju, male dece i kod osoba sa bolestima jetre, što povećava njihovu podložnost trovanju kofeinom. Informacije koje smo prikupili ukazuju na to da je potrebna ozbiljnija studija o sastavu kofeina u kafi i konsumiranju kafe, a za kupce je potrebno više informacija kako bi mogli svesno da odluče o tome šta će piti."

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com