Koliko dugo kuvana jaja smeju da stoje i kako prepoznati da su se pokvarila?

Jaja – kuvana, obojena veštačkim ili prirodnim bojama ili pak ukrašena na tradicionalan način – neizostavan su simbol Uskrsa. Kako bismo obezbedili bezbrižno uživanje u prazničnim specijalitetima, važno je znati pravilno postupati s hranom prilikom pripreme jela, a posebno prilikom ukrašavanja i konzumacije jaja. U kući posle proslave najradosnijeg hrišćanskog praznika obično ostane dosta jaja pa se mnogi pitaju koliko ih dugo možemo čuvati da bi bila bezbedna za konzumaciju i kako se zapravo pravilno čuvaju – u korpici na stolu i u frižideru?

Za početak, preporučuje se korišćenje jaja iz pouzdanog i sigurnog izvora – trgovačkih centara, poznatih proizvođača i trgovaca na pijacama ili iz sopstvenog uzgoja.

Koliko dugo kuvana jaja mogu biti u frižideru?

Jaja koja su obojena bojama na kojima je deklarirano da su jestive, mogu se konzumirati. Obojena kao i kuvana jaja ili ona koja se kuvaju sa šunkom, čuvaju se u frižideru.

Ako im ljuska nije oštećena, u frižideru se mogu čuvati do konzumacije i više od nedelju dana. Ako imaju oštećenu ljusku ili su bez ljuske, poželjno ih je pojesti u roku 1-2 dana, tokom kojih se čuvaju u frižideru.

U slučaju kupovine već skuvanih/ofarbanih jaja u prodavnici, treba se pridržavati uputstava proizvođača o načinu i vremenu čuvanja. Tvrdo kuvano jaje bez ljuske može se čuvati u frižideru 1-2 dana.

Uvek važi pravilo – ako su kuvana jaja promenila miris, boju (koja ne potiče od boja za jaja) i konzistenciju – nisu za konzumaciju, piše HAPIH.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com