Kao lekovita biljka, lincura se vekovima koristi u narodnoj medicini, ali se njena lekovita svojstva primenjuju i u savremenoj medicini. U našim krajavima lincura se zove i srdačica ili trava od srca, gencijana košutnik, licijan, lecijan, ravet, ravan… Ranije se lincura koristila kao odličan lek protiv kuge.
Poznato je da su lincuru kao lek koristili i Iliri. Zbog lekovitih osobina (i popularnosti), u našim krajevima je ranijih godina lincura nemilosrdno eksploatisana kao lekovita trava, tako da je u nekim krajevima postala retkost. Zbog toga je lincura u našim krajevima i susednim zemljama zakonom zaštićena kako bi se očuvala. Za potrebe prerade lincura se u novije vreme uzgaja u baštama, ali i na livadama kao industrijsko bilje. Kod nas je najviše ima u brdima, planinskim pašnjacima ili pored grmlja.
Lincura (Gentiana lutea) je višegodišnja biljka koja izrasta do oko jednog metra. Stabiljka je okrugla i šuplja, sa svetložutim cvetovima, dok je koren razgranat i dugačak.
Zbog lekovitih sastojaka koristi se sušen koren (ceo, komadići ili mleveni prah od korena). Koren je gorkog oporog ukusa, a u većim količinama, zbog prevelike gorčine, može škoditi organizmu.
Sastav
Lincura sadrži sledeće lekovite supstance:
- alkaloide gentanine
- biljna vlakna
- biljne masti
- biljna ulja
- gentizin
- glikozide
- gumu
- enzime
- eterična ulja
- mineralne soli
- pektin
- tanine
- trisaharide
- heterozide
- šećere
Lekovito dejstvo
Lincura se koristi u sledećim slučajevima kao lek ili kao pomoćna terapija:
- bolovi u bubrzima
- bolovi u želucu
- bolovi u stomaku
- bronhitis
- gasovi u stomaku
- gorušica
- grčevi u želucu
- zatvor
- infekcije kože (obloge)
- kašalj i kijavica
- kuga
- muka u stomaku
- može se koristiti kao diuretik
- nadimanje
- nesvestica
- otvorene rane (obloge i ispiranje)
- pad imuniteta
- PMS i menstrualni bolovi
- pritisak u želucu
- protiv groznice
- problemi sa varenjem
- problemi sa žučnom kesom
- problemi sa jetrom
- razne infekcija
- sinuzitis
- sindrom nadraženih creva
- smanjenje apetita
- sprečava razvoj mikroorganizama
- upale želuca i creva
- upala vena
- hematomi (za modrice i podlive kao oblog)
- hemoroidi (čaj za premaz i obloge)
Korišćenje lincure kao lekovite biljke
Koren se osuši pa se po potrebi secka ili melje u prah, a od njega se spravljaju čajevi ili premazi; pored toga, dodaje se u vino ili rakiju. Lincura je lekovita, ali u manjim količinama.
Pored upotrebe u farmaciji i medicini, koristi se kao dodatak čajevima ili dodatak vinu ili rakiji (za probleme sa organima za varenje).
Lincura se najviše koristi za lečenje organa za varenje (stimuliše rad želuca i pražnjenje žuči), ili kao obloga za uklanjanje hematoma (modrica i podliva).
Način delovanja
Na osnovu narodnih iskustava i savremenih proučavanja može se zaljučiti da lincura povoljno deluje na organizam i protiv mnogih zdravstvenih tegoba. Ipak se pre upotrebe treba konsultovati sa stručnim licima i naročito voditi računa o tome da se ne pretera sa jakim čajevima ili prevelikim količinama korena lincure pri spravljanju lekovitih napitaka i premaza.
Lincura se ne preporučuje trudnicama, osobama sa povišenim krvnim pritiskom, kao ni osobama koje imaju sklonost ka krvarenju iz nosa ili želuca.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com