Sirovi med pun je zdravstvenih dobrobiti, sadrži celi spektar bogatih svojstava, od antioksidansa do protivupalnih materija. Zato ima puno veću ulogu od pukog prirodnog zaslađivača, jer među ostalim pomaže u zacjeljivanju rana i smanjenju upala. Javlja se kao alternativa rafinisanim šećerima. Bogat je fruktozom i slađi od običnog šećera, pa je i mala količina dovoljna da biste zasladili ono što želite, piše Real Simple.
Dijetetičarka Ejmi Šapiro tvrdi da je lako prepoznati razliku između sirovog i običnog meda. To je med koji se uzima ravno iz saća i ne prolazi kroz proces pasterizacije ili filtracije kao obični med, što mu daje prepoznatljivi mutni izgled.
– Većina zdravstvenih prednosti nalazi se upravo u sirovom medu, kaže Šapiro, a prenosi 24sata.hr.
Među glavnom prednostima ističu se antimikrobno i antibakterijsko delovanje, što ga čini efikasnim za lečenje rana i infekcija. Kako se ispostavilo, sirovi med sadrži enzim koji prirodno proizvodi vodonik peroksid, koji se inače koristi za čišćenje rana. Iako se uvek treba posavetovati s lekarom pre nego počnete da koristite med u medicinske svrhe, jasno je da sirovi med može biti izvrstan prirodni dodatak kod zaceljivanja rana.
Osim toga, u sirovom medu pronaći ćete preko 30 različitih polifenola, 22 aminokiseline i široku paletu vitamina i minerala. Polifenoli su odgovorni za visok nivo antioksidansa, koji pomažu vašem telu da se zaštiti od slobodnih radikala i stoga se smatra efikasnim za celokupno zdravlje. Sirovi med sadrži i polen, koja se bori protiv upala, poboljšava funkciju jetre i smanjuje rizik od bolesti srca i moždanog udara, tvrdi Ejmi Šapiro.
Dodaje kako je uprkos njegovim vrednim svojstvima s medom uvek važno ne preterivati. Naime, ako ga koristite kao zaslađivač, na primer u čaju, dovoljno je odmeriti pola do jednu kašičice meda. Možete ga koristiti kao namaz na tostu ili kriški hleba, kad je sasvim dovoljno pojesti do dve kašičice meda.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com