Police prodavnica su pune namirnica koje se reklamiraju kao zdrave, ali nikada nije bilo teže razlikovati one koje su zaista zdrave od onih čiji proizvođači koriste marketinške trikove da prikriju sumnjive sastojke. Prerađena hrana, ona koja je značajno izmenjena od svog prirodnog stanja dodavanjem raznih supstanci, poput šećera, soli, masti i veštačkih boja ili konzervansa, među najgorim je namirnicama koje možete da unesete u svoje telo. Stručnjaci su za BestLife otkrili koje proizvode treba izbegavati u širokom luku, prenosi Večernji list.
Čips od povrća: Roditelji često nude svojoj deci čips od povrća umesto ‘pravog’, ali stručnjaci tvrde da je većina ovih grickalica zapravo nezdrava. Većina sadrži vrlo malo stvarnog povrća. Osim toga, često su prženi i stoga puni kalorija i masti, kao i soli. Proces obrade uklanja većinu vlakana i hranljivih materija koje biste dobili jedenjem celog povrća. Ako tražite zdraviju alternativu čipsu, stručnjaci preporučuju čips od domaćeg povrća ili jednostavno uživanje u svežem povrću sa humusom.
Proteinske pločice: Ako je vaš cilj da ostanete zdravi, preskočite red u prodavnicama proteinskih pločica, koje zdravstveni stručnjaci smatraju visoko prerađenim proizvodima koji su bliži slatkišima sa dodatkom proteina. Mnoge pločice sadrže šećera koliko i klasični slatkiši, a neki sadrže i veštačke zaslađivače, koji kod osetljivih osoba mogu da izazovu probleme sa varenjem. Proteini u njima su često slabijeg kvaliteta od proteina iz celih namirnica. Mnogi brendovi koriste nezdrave masti i veštačke konzervanse kako bi produžili rok trajanja pločica.
Instant ovsena kaša: Ovsena kaša može biti zdrava, pomaže da se smanji rizik od kardiovaskularnih bolesti i stabilizuje šećer u krvi. Međutim, prethodno upakovane ili aromatizovane instant ovsene pahuljice su često visoko prerađena hrana. Mnogi sadrže velike količine nezdravih dodatih šećera, veštačkih aroma, boja i konzervansa. Sadržaj natrijuma takođe može biti iznenađujuće visok u nekim pakovanjima sa ukusom.
Žitarice: Još jedan proizvod koji se često reklamira kao zdrav je zapravo prerađena hrana niske vrednosti. Iako u osnovi sadrže određene žitarice, obično su pune šećera od trske ili kukuruznog sirupa, koji može dostići 11 grama po porciji. Pored toga, mnoga pakovanja sadrže veštačke boje i konzervanse.
Grickalice bez glutena: Važno je shvatiti da oznaka „bez glutena“ ne znači automatski da je nešto zdravo, upozoravaju stručnjaci. Mnogi proizvodi bez glutena su visoko obrađeni i sadrže rafinisani skrob, koji ima malo hranljivih materija i mnogo jednostavnih ugljenih hidrata. Pored toga, imaju malo vlakana i puno šećera i nezdravih masti koje se dodaju radi boljeg ukusa i teksture. Na sreću, postoji niz prirodnih celih namirnica bez glutena, kao što su voće, povrće, kinoa i smeđi pirinač.
Voćni sok: Dok je celo voće nesumnjivo zdravo, voćni sokovi mogu biti problematični iz nekoliko razloga. Proces ceđenja soka uklanja korisna vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera, ostavljajući koncentrisani izvor voćnih šećera. Nutricionisti napominju da čaša soka često sadrži šećere iz nekoliko voćaka, bez vlakana koja doprinose osećaju sitosti. Brza apsorpcija ovih šećera može dovesti do skokova nivoa šećera u krvi, što je posebno opasno za osobe sa dijabetesom.
Konzervirano voće: Drugi način da se voće unese u organizam, a da se zapravo ne koriste njegove prednosti, jeste konzumiranje konzerviranog voća, kažu stručnjaci. Takvi proizvodi se često pune kukuruznim sirupom sa visokim sadržajem fruktoze, ili još gore, veštačkim zaslađivačima poput sukraloze ili acesulfam kalijuma, koje nutricionisti smatraju najgorim veštačkim zaslađivačima koje treba izbegavati.
Hleb: I na kraju, pre nego što odete na kasu, pažljivo pogledajte nutritivne oznake na hlebu. Polica za hleb u prodavnici može biti veoma zbunjujuća. Postoje prerađeni hlebovi i visokoprerađeni hlebovi i velika je razlika između njih, kaže struka. Obratite posebnu pažnju na sastojke kao što su obogaćeno pšenično brašno, regulatori kiselosti, sojin lecitin i „prirodne arome“ — sve to ukazuje na visoko prerađen proizvod. Umesto toga, trebalo bi da izaberete proizvode sa prepoznatljivim sastojcima.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com