Piše ‘maslinovo’, a unutra…: Evo kako proveriti da li je ulje koje ste kupili – lažno

Kontinuirana nestašica maslinovog ulja podigla je cene osnovnih namirnica i dovela do povećanja cena. Ovaj rast se može pripisati nizu loših žetvi poslednjih godina.

Prevara sa maslinovim uljem se obično dešava na dva načina – proizvođači pogrešno označavaju ulja nižeg kvaliteta kao vrhunske proizvode, kao što je ekstra devičansko maslinovo ulje, ili mešaju maslinovo ulje sa jeftinim neutralnim uljima kao što su suncokretovo ili ulje semenki grožđa.

U nekim slučajevima, jeftina ulja su čak obojena hlorofilom i karotenima kako bi izgledala kao maslinovo ulje, piše New York Post.

Kako prepoznati lažno maslinovo ulje?

Kajl Holand, analitičar grupe za istraživanje tržišta Mintec, rekao je za CNBC da su ekstremni vremenski uslovi u velikoj meri uticali na proizvodnju maslinovog ulja u mediteranskim zemljama kao što su Španija, Italija i Grčka.

„Neki od ljudi sa kojima smo razgovarali, a koji su to radili godinama, pitaju se kako će nastaviti“, rekao je Holand. Drugi su počeli da prodaju falsifikovano maslinovo ulje.

Prema profesoru Mauriciju Serviliju sa Univerziteta u Peruđi, ovo je stvorilo unosne prilike za prevarante.

„Maslinovo ulje nije jeftin proizvod. Lakše je i ekonomičnije lažirati skup proizvod nego jeftin proizvod“, rekao je on za Dejli mejl.

Ovih pet znakova će vam pomoći da utvrdite da li je boca koju ste kupili napunjena pravim ili lažnim uljem.

1. Samo desno se može nazvati ‘ekstra devica’

Maslinovo ulje mora biti čisto da bi bilo zakonski označeno kao „ekstra devičansko“. Izbegavajte proizvode koji imaju izraze kao što su „lako“, „čisto“ ili jednostavno „maslinovo ulje“.

2. Ima bogat i biberast ukus

Pravo ulje će imati bogat ukus, dok lažna ulja imaju slab, nikakav ili čak užegao ukus.

3. Potražite naziv proizvođača i region uzgoja

Što su detaljnije informacije o bočici, veća je verovatnoća da će joj se verovati.

4. Proverite da li je boca zapečaćena

Pečat – „zaštićena oznaka porekla“ označava region porekla.

5. Oznaka sertifikata treće strane

Neke organizacije, kao što su udruženja uzgajivača maslina, sertifikuju maslinovo ulje.

Iako su neke prevare manjeg obima, sindikati organizovanog kriminala, uključujući mafiju, takođe učestvuju u operacijama velikih razmera. Samo ovog leta, italijanske vlasti su razbile mrežu prevaranata koji su prodavali lažna ulja u kamionima, a policija je zaplenila 42 tone upakovanog „ekstra devičanskog” vrednog milion dolara.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com