Samo najbogatiji mogu da priušte ove vrste povrća

Da li ste ikada izračunali koliko novca trošite na hranu, konkretno na povrće i voće? Iako vam se broj može učiniti visokim, to je ništa u poređenju sa cenom najskupljeg povrća koje postoji na tržištu. Razlozi za tako visoku cenu su različiti, ali činjenica je da ovih 6 vrsta povrća ne može svako da priušti.

Možda mislite – zašto bi neko platio tako ogromne sume novca za nešto što pojedemo za nekoliko minuta i više nemamo? Pa povrće sa liste ispod nije obično povrće, što znači da je i način uzgoja specifičan, a prinos je veoma ograničen, što samo po sebi prilično podiže cenu.

Jamashita spanać

Jamashita ili ‘Iamashita’ spanać je postao cenjena roba zahvaljujući pažljivom i pažljivom uzgoju japanskog uzgajivača Asafumija Jamašite. Poznat kao ‘japanski šaptač povrća’, on uzgaja ovo visoko lekovito i generalno veoma cenjeno povrće na svojim poljima u Francuskoj, zajedno sa repom i drugim vrstama. Pošto je njegova cena tako visoka, njegovi praktično jedini kupci su poznati restorani i kuvari sa Michelin zvezdicama.

Krompir ‘Le Bonnotte’

Krompir Le Bonnotte je verovatno najskuplja krtola na planeti, jer je njegova cena za samo 500 g oko 500 evra. Nežan i aromatičan krompir raste u Biskajskom zalivu, duž zapadne obale Francuske, gde ga farmeri beru ručno.

Karakterističan ukus mu daju morske alge i slana okeanska voda, u čijoj neposrednoj blizini raste. Zbog kratke sezone i ne baš obilnog roda, obično se vrlo brzo prodaje, što je još jedan razlog za njegovu visoku cenu, jer je ponuda daleko veća od potražnje.

Macutake pečurke

Macutake su jestive pečurke koje su veoma cenjene u japanskim i azijskim kulturama. Na japanskom, ‘matsutake’ znači ‘borova pečurka’, referenca na to gde se najčešće nalazi kako raste. Divlje macutake pečurke su veoma retke i mogu da koštaju od 800 do 1.800 evra za pola kilograma, u zavisnosti od kvaliteta. Cena je nešto niža ako ih kupujemo osušene. Ukus je blago ljut, a pripremaju se na sličan način kao i većina drugih pečuraka.

Ružičasti radič

Rotkvica ‘La Rosa del Veneto’, poznata kao ružičasti radič, je vrhunsko lisnato povrće. Prvobitno gajen u Veneciji, u Italiji, po kojoj je i dobio ime, danas više nije ograničen samo na ovaj deo sveta, iako je još uvek relativno retka na tržištu. Ukus radiča je delikatan i blago gorak.

Ova salata je ušla u vrhunske restorane, a način na koji se jede veoma je raznovrstan, pored same salate.

Španski grašak 

Neki ljudi ovaj grašak u obliku suze nazivaju „zelenim kavijarom“. U španskom regionu Baskije, sezona traje celo proleće. Plod mora da se bere ručno i samo kratko prokuva kada se priprema jelo. Posebnost mu je što se često služi kao poslastica uz sladoled u najboljim restoranima. „Njujork tajms” prenosi da cena španskog graška varira između 90 i 110 evra za pola kilograma.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com