Japanska jabuka sazreva u zimskom periodu. Njeni plodovi su krupni i mogu da budu teški i do pola kilograma i divne su narandžaste boje. U jesen, lišće pocrveni i otpadne, dok na drvetu ostanu samo krupni narandžasti plodovi. Po izgledu podseća na paradajz, a po ukusu na mešavinu kajsije i breskve.
Kako bi poprimila svoju punu aromu, plodovi moraju da budu potpuno zreli, skoro crveni. Beru se u kasnu jesen, nakon prvih mrazeva. Sazrevanjem, plod postaje sočan, sladak i prijatnog ukusa, i tada može da se jede kašičicom. Japanska jabuka je pravi izvor zdravlja.
Japanska jabuka kao lek
Japanska jabuka za probavu – Svež plod ili sok od kakija uzimamo za lečenje bolesti creva kao što su hronična konstipacija, upalna stanja i infekcija creva. Takođe japanska jabuka kaki se upotrebljava kao prirodni lek kod poremećene probave i pražnjenja creva.
Bolesti želuca takođe lečimo uz pomoć kaki jabuke. Kod prehlađenog želuca, gastroenteritisa, loše probave želuca i loše probave inače, pomoći će nam kaki jabuka. Kaki jabuka je dobra i za lečenje hemoroida, bolesti jetre i žuči kao i za lečenje proliva.
Japanska jabuka za mršavljenje – Dijetalna vlakna koje sadrži su ključna za zdravo mršavljenje jer smanjuju apetit i regulišu probavu. Posebno je važna regulacija probave jer samim time se smanjuje i osećaj nadutosti, a štetne materije se efikasno eliminišu iz organizma.
Japanska jabuka ne sadrži masti i ubrzava metabolizam, a posebno je korisna uz fizičku aktivnost jer sadrži dosta šećera koji daje energiju.
Japanska jabuka kao lek za srce – Sadrži visoki nivo dijetalnih vlakana, fenola i minerala koji su vrlo poželjni za očuvanje zdravlja sistema krvnih sudova. Neki od flavonoida koje kaki sadrži su kempferol i kvercetin, za koje se zna da doprinose zdravlju krvnih sudova i srca. Jedinjenje tanini, koji plodovima obično daju gorak i opor okus, mogu sniziti krvni pritisak.
Bolji vid uz japansku jabuku – Odličan je izvor vitamina A, koji je važan element u očuvanju zdravog vida. Jedan plod kakija sadrži 55% preporučene dnevne doze unosa vitamina A, a sadrži još lutein i zeaksantin.
Japanska jabuka kaki za imunitet – Izuzetan je izvor vitamina C. Redovna konzumacija kakija pomaže organizmu da ojača imunitet koji je najvažnija crta obrane od virusa i bakterija koje nam prete u ovo doba godine.
Japanska jabuka za štitnu žlezdu – Lečenje štitne žlezde vrši se uz savete lekara, ali postoji i prirodni lek za štitnjaču koji će vam pomoći u podsticanju pravilnog rada te žlezde.
Prirodno rešenja za probleme štite žlezde je pravilna ishrana koja uključuje namirnice bogate jodom i selenom. Kaki jabuka je bogata mineralima kao što su kalijum, magnezijum, kalcijum i fosfor. Vitamini B, C i E i aminokiselinama kao što su lizin, alanin i triptofan.
Tinktura japanske jabuke – Iscedite sok iz japanske jabuke i pomešati sa 70% alkoholom. Na 200 ml soka ide 40 ml alkohola. Tinktura se uzima po jedna kašika tri puta dnevno pre jela.
Smoothie za štitnu žlezdu
Količine su navedene za dva smoothieja.
Potrebni sastojci:
3 dl bademovog mleka
1 banana
2 kivija
1 kaki jabuka
đumbir
2 supene kašike čija semenki
1 kašičica spiruline u prahu
sveže ceđeni sok 1 narandže
zaslađivač po želji: med, agavin sirup, brezin šećer ili stevija
4 brazilska oraščića
Priprema:
Oljuštite bananu, kivi, kaki jabuku i đumbir. Jedan kivi i par kriški kaki jabuke ostavite za ukras, a ostalo voće isecite na komadiće.
Stavite u blender, dodajte bademovo mleko, sok narandže, orahe i spirulinu u prahu. Sve miksajte dok ne dobijete gustu tečnost, piše Narodnilijek.
Proverite ukus smoothieja i zasladite po ukusu.
Sipajte smoothie u dve posude i u svaku dodajte kašiku čija semenki i pomešajte. Ostavite oko 15 minuta da semenke upiju tečnost.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com