Stručnjak otkrio kako jedino pravilno oprati voće i povrće od pesticida: ‘Mnogi zaborave na bitnu stavku’

Mnogi ljudi ne shvataju da iako se sveži proizvodi često smatraju bezbednim, mogu biti izloženi raznim opasnostima. Naime, godišnje svaka deseta osoba oboli od hrane, a skoro 46% ovih slučajeva je uzrokovano konzumacijom povrća i voća.

Razlog za to leži u načinu na koji se proizvodi uzgajaju i prerađuju. Mnogi od njih rastu na otvorenom, što znači da mogu biti izloženi raznim zagađivačima kao što su insekti, ptice, pa čak i kontaminirano zemljište. Pored toga, voće i povrće može biti kontaminirano tokom pakovanja, skladištenja ili pripreme. Čak ni hidroponski proizvodi nisu imuni na bakterije i pesticide, piše Science Alert.

Zato je pravilno pranje ovih namirnica neophodno za održavanje zdravlja. Najbolji način za pranje je hladna, tekuća voda. Površinu voća i povrća treba dobro protrljati rukama kako biste uklonili prljavštinu, pesticide i mikrobne klice. Preporučljivo je koristiti čistu posudu umesto sudopere za namakanje, kako bi se izbegla kontaminacija.

Važno je dobro oprati

Važno je napomenuti da nikada ne treba da koristite deterdžente ili izbeljivače jer se ovi hemijski proizvodi mogu apsorbovati kroz poroznu kožu voća i povrća, što može učiniti hranu nebezbednom. Iako neki koriste sirće i sodu bikarbonu za pranje, istraživanja pokazuju da obična voda često obezbeđuje dovoljan stepen čistoće. Sirće može da promeni ukus i teksturu hrane, dok soda bikarbona može oštetiti koru ako se koristi predugo ili ako se ne ispere dobro.

Za tvrdo voće i povrće, poput krompira i bundeve, preporučuje se upotreba četke, dok zeleno lisnato povrće treba prati list po list. Bobice je najbolje držati neoprano u frižideru i samo oprati neposredno pre konzumiranja.

Na kraju, iako nijedna metoda kućnog pranja ne može u potpunosti eliminisati sve klice, redovno i pravilno pranje voća i povrća može značajno smanjiti rizik od kontaminacije i pomoći u očuvanju hrane.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com