Koja je prva stvar koju većina majki uradi kada u njihov dom stigne uvek nezgodna prehlada?
Prihvati se onoga što je i njena majka radila, kao i njena baka i generacije unazad – skuva lepu toplu pileću supu. Nisu naše majke i njihove majke jedine i prve koje su se ovoga setile. Zabeleženo je da je još u 12. veku jevrejski filozof i lekar Maimonides preporučivao upravo supu kao najbolji lek u borbi protiv bolesti. Postoje dokazi da su čak i Grci, u antičkom periodu, za svaki manji znak prehlade kao lek koristili supu.
Kako bi saznao koliko istine ima u svemu ovome, doktor Stiven Renard je rešio da uradi svojevrsni test. Rezultati ovog eksperimenta još jednom su potvrdili vekovima star savet: uvek poslušajte svoju majku i jedite pileću supu.
Pileća supa pojačava imuni sistem
Gospodin Renard nije prva osoba kojoj je palo na pamet da testira lekovite efekte supe. Zabeleženo je da su naučnici potvrdili kako srkanjem vruće pileće supe dolazi do otvaranja zapušenih nosnih kanala. Otkrili su i da se isti efekat postiže toplom vodom, pa takođe dolazi do otvaranja zapušenog nosa. To ukazuje na to da čak ima koristi i samo od udisanja tople vode kroz nos, tj. od inhaliranja. I pored toga, pileća supa se ipak pokazala kao mnogo efikasnija od tople vode, čak i u ovom eksperimentu.
Tridesetak godina kasnije, istupa sa svojim eksperimentom Stiven Renard: "Ukoliko pileća supa zaista ima toliko pozitivnog uticaja, pretpostavili smo da to čini tako što najvećim delom utiče na sistem organa gde dolazi do upale". Ipak, kako on dalje navodi, pratioci prehlade – šmrcanje i kijanje, nisu u direktnoj vezi sa virusima prehlade, već sa svojevrsnom reakcijom upaljenog sistema na virus. Virusna infekcija, dalje, podstiče lokalizovanu upalu, usled koje dolazi do glavnog zapušenja nosa i same prehlade.
Kako bi se otkrilo da li pileća supa direktno utiče na neke od ćelija koje su uključene u tu prvobitnu upalu, S. Renard je, zajedno sa svojim kolegama sa Univerziteta u Nebraski, u laboratoriji pripremio supu, po tradicionalnom receptu njegove bake, i podelio je na više porcija. Zatim su uzeli uzorke ćelija odgovornih za upalu od grupe zdravih volontera. Najzad, izložili su ove ćelije uzorku supe. I, kao što je i očekivano, ova mala količina supe je usporila napredovanje ćelija odgovornih za izazivanje zapušenja. Čitav eksperiment je sproveden u laboratoriji. Kako Stiven Renard navodi, kada bi se i u samom našem telu desilo to isto, dospevanjem supe u ćelije koje se nalaze u sinusnim kanalima, gotovo je sigurno da bi pileća supa značajno ublažila simptome prehlade, pre svega zapušenje nosnih kanala.
Zato, kada sledeći put budete imali prehladu, najpre se setite reči svoje majke ili bake – pileća supa je najbolji lek.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com