„Kiselost tela je naš najveći neprijatelj u starosti“, tvrdio je Tesla.
Praktikovao je ishranu baziranu na samo dva obroka dnevno i strogo je pazio da ne konzumira namirnice koje izazivaju kiselost u telu.
„Većina ljudi jede previše mahunarki koje sadrže mokraćnu kiselinu. Iako je riblje meso korisno za mozak, zbog velike količine fosfora stvara snažnu kiselu reakciju. Kiselost tela je naš najveći neprijatelj u starosti“, tvrdio je Tesla.
Bez mesa, kafe i cigareta
Poznato je da Tesla gotovo u potpunosti nije konzumirao meso, smatrajući da je biljna ishrana daleko korisnija za ljudski organizam. Takođe, bio je uveren da će kafa, čaj i cigarete vremenom izgubiti popularnost, dok će se alkohol i dalje konzumirati, ali u umerenim količinama.
Njegova filozofija bila je jednostavna – sve što opterećuje organizam i izaziva preterano zakiseljavanje trebalo bi eliminisati iz ishrane.
Hodanje kao ključ dugovečnosti
Pored pažljivo odabrane ishrane, Tesla je pridavao veliki značaj fizičkoj aktivnosti. Svakodnevno je hodao između 12 i 16 kilometara i izbegavao prevozna sredstva kada god je to bilo moguće. Smatrao je da je pokret ključan za dugovečnost i mentalnu svežinu.
Osim toga, redovno se tuširao hladnom vodom, verujući da to jača telo i um. Bio je upoznat sa drevnim jogijskim tehnikama i praktikovao određene vežbe koje su mu, kako je tvrdio, pomagale da održi mentalnu i telesnu ravnotežu.
Minimalno sna, maksimalna produktivnost
I dok lekari preporučuju osam sati sna dnevno, Tesla se nije pridržavao tog pravila. Tvrdio je da mu je dovoljno samo nekoliko sati sna kako bi se osećao odmorno i spremno za nove izazove.
Njegova rutina spavanja bila je suprotna uobičajenim medicinskim preporukama, ali čak i u 77. godini svedočio je o svom izvanrednom zdravlju i mentalnoj snazi. Tesla je živeo po svojim pravilima i dokazao da su disciplina i zdrav način života ključ dugovečnosti i uspeha.
(Ona/Telegraf)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com