Zapanjujuć je podatak o količini hrane koja se danas, u vreme krize, baca u razvijenim zemljama, što zbog isteklog roka, što zbog toga što se kupuje i priprema veća količina hrane od one koja se može pojesti.
Navešćemo nekoliko načina uštede pri kupovini ili pripremi hrane, a da to ne bude na uštrb kvaliteta ili zdravlja.
1. Kupujte sezonske proizvode – proverite u novinama i na reklamnim flajerima koje su najbolje ponude te nedelje za sezonske sveže proizvode. Sezonsko voće i povrće najčešće se prodaje po povoljnoj ceni, jer treba i da se rasproda. U letnjem periodu je, recimo, kukuruz dosta jeftiniji nego tokom godine, kada može da poskupi i više puta. Kupujte na lokalnoj pijaci – prirodno gajeno voće i povrće jeftinije je nego u marketima.
2. Koristite rasprodaje, akcije i kupone – planiranje obroka na osnovu toga šta je na popustu može smanjiti troškove kupovine namirnica, naročito ako koristite kupone. U novinama i na reklamnim flajerima možete se informisati o tome šta je gde povoljno te nedelje, pa krenite odatle. Takođe je pametno pratiti šta je na akciji. "Kupiš jedno, dobiješ dva" – prost je način da kupite dva puta više nečega za upola manje para. Nekada u prodavnicama neki proizvodi sami budu upola cene pa ne morate da kupujete dva ako vam nisu potrebni. Nemojte kupovati proizvode na akciji samo zbog ponude ili cene ako ih inače nećete koristiti.
3. Ponesite užinu – spremite kod kuće doručak, ručak ili užinu i ponesite na posao (u školu), to će vam uštediti dosta novca. Isti slučaj je i sa ostacima hrane od predhodnog dana koje možete poneti na posao, u školu ili gde god da idete. Pakovanje ručka ne štedi samo novac, time kontrolišete i to šta jedete, koliko ima kalorija i koliko je zdravo. Spakujte običan sendvič, salatu, supu, ili neku drugu vrstu užine. Koristite kesice za zamrzivač, kutijice i vodite računa da vam hrana bude na odgovarajućoj temperaturi, ako na poslu nemate frižider.
Ovakva užina ne samo da je jeftinija nego je i zdravija od brze hrane i sigurno sadrži manje aditiva.
4. Razmišljajte o zamrznutoj, konzerviranoj i suvoj hrani – sledeći put kada prikupljate sastojke za neki recept, probajte da koristite zamrznutu, konzeriranu ili suvu hranu. Iako su jeftiniji od svežih proizvoda, ovi proizvodi su podjednako hranljivi. Proizvodi se obično zamrzavaju, konzerviraju ili suše kada su najzreliji, kada u njima ima najviše hranljivih materija. Riba ili živina zamrzavaju se kako bi se svežina zadržala. Sa zamrznutom hranom je zgodno to što možete iskoristiti količinu koja vam je potrebna, a zatim je lepo zatvorite i vratite u zamrzivač. Ako ste je lepo odložili, nema bacanja hrane. Koznervirana hrana se obično čuva u sokovima, sirupima ili slanoj vodi, i veoma često je neophodno isprati je. Suvo voće je koncentrovanog ukusa i dobra je zamena za sveže. Za supe, čorbe, pire od krompira ili deserte takođe možete koristiti mleko u prahu.
Za ovakvu hranu je bitno da bude od proverenih proizvođača, a na etiketama proverite količine konzervansa ili aditiva.
5. Uštedite na proteinskoj hrani – kada je to moguće, zamenite skupo meso, ribu ili živinu, jeftinijim vegeterijanskim proizvodima kao što su mahunarke, jaja ili tofu. Jednom ili više puta nedeljno jedite vegeterijansku hranu, kako biste povećali unos biljne hrane i time uštedeli novac. Jaja su odličan i jeftin izvor proteina koji se može jesti za doručak, ručak ili večeru. Takođe, možete probati da porcije mesa, ribe ili živine smanjite, a da povećate količine žitarica, mahunarki, jaja ili povrća.
Kada kupujete meso, birajte manje i čiste komade sa manje masnoće. Ovakvo meso možete i marinirati. Možete kupiti celo pile i sami ga podeliti, umesto da mesaru date novac i za to, ili kupite neko veće porodično pakovanje mesa, pa ga podelite i stavite u zamrzivač.
Napomena
Ovo su samo neki saveti koji vam mogu pomoći u kupovini i priremi hrane. Važno je da uvek pri kupovini i pripremi hrane razmišljate o tome koliko kojih artikala vam je potrebno. Najvažniji su dobar kvalitet i dovoljna količina hrane, jer je "najskuplja" loša hrana i hrana koja se baca.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com