Voće i povrće protiv raka debelog creva

Prema novom istraživanju, uticaj konsumiranja različitog voća i povrća na rak debelog creva razlikuje se u zavisnosti od dela creva koji je pogođen.
Istraživači su ustanovili da su određene vrste povrća, kao kupus, prokelj, karfiol i brokoli, povezane sa smanjenjem rizika od raka u proksimalnom i distalnom delu debelog creva. Jabuke su naročito efikasne u smanjenju rizika od raka u distalnom delu debelog creva. Međutim, utvrđeno je da je povećan rizik od rektalnog karcinoma povezan sa povećanjem unosa voćnih sokova.
Pet na dan
Efekti voća i povrća na rak debelog creva detaljno se ispituju, a trenutni savet je da se jede pet porcija svežeg voća i povrća dnevno kako bi se smanjio rizik od pojave ove bolesti.
Da bi se uticaj voća i povrća na smanjenje rizika od karcinoma detaljnije ispitao, grupa australijskih stručnjaka sprovela je istraživanje nad 918 učesnika kojima je dijagnostikovan rak debelog creva, kao i 1021 onih bez ove bolesti. Učesnici su popunili upitnik o medicinskoj istoriji i navikama u ishrani, a pored toga im je određen i socio-ekonomski status na osnovu toga gde žive.
Nalazi istraživanja
Pored ostalog, utvrđeno je:

  • Konsumiranje povrća kao što su kupus, prokelj, karfiol i brokoli bilo je povezano sa smanjenjem učestalosti karcinoma u proksimalnom delu debelog creva.
  • Što se tiče distalnog dela debelog creva, ukupan unos voća i povrća smanjuje rizik od pojave bolesti, naročito uz unos tamnožutog povrća i jabuka.
  • Ustanovljeno je povećanje rizika od karcinoma rektuma sa unosom voćnih sokova.
  • Rizik od pojave karcinoma u proksimalnom delu debelog creva nije bio povezan sa količinom voća i povrća koje je konsumirano.

Autori istraživanja priznaju da se njihovo otriće može prihvatiti sa zadrškom, delom i zato što je od učesnika zatraženo da se sete šta su jeli u poslednjih 10 godina.
Reakcija u Velikoj Britaniji
Komentarišući istraživanje, profesor Eni Anderson, medicinski savetnik za rak debelog creva u Velikoj Britaniji, smatra da ovo istraživanje doprinosi već poznatim činjenicama da je ukupan unos voća i povrća dobar za zdravlje debelog creva.
Nel Beri, viši službenik naučne komunikacije za istraživanje raka u Velikoj Britaniji, smatra da ovo nije veliko istraživanje i da nam ono ne daje jasne odgovore o tome da li različite vrste voća i povrća utiču na rizik od raka u različitim delovima debelog creva.
„Veoma je nezgodno upoređivati efekat ishrane neke osobe na rak debelog creva, ali pouzdani dokazi pokazuju da velike količine crvenog mesa i mesne prerađevine povećavaju taj rizik, dok hrana sa velikom količinom vlakana može da ga smanji. Puno različitih vrsta voća i povrća predstavlja dobar izvor vlakana, pa ishrana bogata voćem i povrćem može da smanji rizik od pojave ne samo raka debelog creva već i drugih oblika raka, tako da je svakako dobra ideja da nam ishrana bude što bogatija voćem i povrćem“, kaže Beri.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com