Znate li pravu razliku između pavlake i mleka? Ovo treba da znate ako kuvate s njima

Mnogi misle da su mleko i pavlaka skoro ista namirnica, posebno kada je kuvanje u pitanju, te da je razlika samo u gustini, ali prava je istina da postoji nekoliko ključnih razlika koje ih čine posebnima. Iako su istog životinjskog porekla, njihove različite komponente i sadržaj masti omogućuju da igraju različite uloge u receptima i jelima.

U zavisnosti od toga kako ih ljudi koriste, mleko i pavlaka mogu poboljšati ukus i teksturu jela. Ali, važno je znati kada je bolje koristiti mleko, a kada pavlaku jer se zbog različitih svojstava bolje uklapaju u različite vrste jela, piše Tasting Table.

Razlika između mleka i pavlake

Razlika između mleka i pavlake na prvom mestu je u količini mlečne masti, koja se kreće od 0 posto do 60 posto, u zavisnosti od vrste proizvoda.

Sirovo mleko je osnova za mnoge mlečne proizvode. Može se razdvojiti u različite vrste, od nemasnog mleka s skoro nula posto mlečne masti do pavlake s visokim postotkom masti. Mleko može imati između 0 posto i 3,5 posto mlečne masti, dok pavlaka počinje s 12 posto za kiselu pavlaku, a može doseći i do 60 posto za čvrstu pavlaku.

Zatim postoji „pola-pola“, kremasti dodatak za kafu koji se sastoji od pola mleka i pola lagane pavlake. Obično ima minimalnih 10,5 posto mlečne masti i dolazi u malim kapsulama. Ove mlečne varijante imaju veliku ulogu u kuvanju jer značajno utiču na ukus i teksturu jela.

Vrste mleka

„Obično mleko” je najpoznatije i najlakše prepoznatljivo i dolazi u nekoliko varijanti: mleko sa 3,5 odsto mlečne masti, niskomasno mleko sa 1 ili 2 odsto i obrano mleko u kome je uklonjena sva mlečna mast. Mleko se koristi za razne napitke, kao što su topla čokolada, mlečni napici ili se dodaje u mešavine testa. Izbor mleka obično zavisi od ličnih preferencija i nutritivnih potreba, kao što je potreba za ishranom sa povećanim unosom kalcijuma i vitamina.

Pored običnog mleka, u prodavnicama se mogu naći i druge vrste, poput punomasnog mleka sa 3,5 odsto mlečne masti. Organsko mleko obično ima istu količinu masti, ali dolazi sa farmi koje se pridržavaju strožih pravila o upotrebi pesticida i hormona.

Kiselo mleko je vrsta mleka koja se često pogrešno shvata. Nije isto što i obično mleko, kajmak ili puter, iako ime može biti zbunjujuće. Danas se kiselo mleko pravi od obranog ili nemasnog mleka koje je fermentisano, što ga čini gustim i blago kiselim, sa niskim sadržajem masti.

Vrste pavlake

Postoje i različite vrste pavlake, a s njima se povećava i procenat mlečne masti. Kisela pavlaka, koja sadrži oko 12-20 posto mlečne masti, obično se koristi u umacima i jelima poput nachosa ili pečenih krompira. Lagana pavlaka, koje sadrži oko 18-30 posto mlečne masti, idealno je za kremaste espresso napitke, umake za testeninu ili u kremastim čorbama.

Pavlaka za šlag dolazi u laganim i teškim verzijama. Laganije sadrže oko 30-35 posto mlečne masti, dok ovo drugo može imati do 38 posto. Oba tipa pavlake za šlag koriste se u receptima za dekoraciju i bogate deserte jer dobro zadržava oblik. Pavlaka s većim udelom masnoća posebno je dobro za torte i ganache (ganaš).

Creme fraiche iz Francuske i čvrsta pavlaka iz Engleske imaju puno veći udeo mlečne masti i smatraju se luksuznim proizvodima. Čvrsta pavlaka obično se servira uz džem ili na uz sveže bobice, dok creme fraiche često ide kao preliv na umake, dodaje se u čorbe i povrće jer se ne zgrušava zbog visokog udela masti.

(Net.hr)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com