5 najzdravijih semenki na svetu i kako ih najbolje konzumirati

Saznajte o prednostima i načinima konzumiranja nekih od najzdravijih semenki na svetu!

Čia semenke

Čia semenke povećavaju fizičku izdržljivost i opšte zdravlje ljudskog tela. Sadrže neverovatne količine omega-3 masnih kiselina – koje predstavljaju 60% ukupne masti u semenkama.

Omega-3 masne kiseline postoje u našem organizmu u nedovoljnim količinama da bi zadovoljile potrebe za njima, ali su neophodne u svim fazama života: od velikog su značaja za funkcionisanje sistema cirkulacije, sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka i smanjuju nivo triglicerida u krvi. Dugo se smatralo da su jedini izvori omega-3 masnih kiselina riba i riblje ulje, ali se pokazalo da omega-3 sadrži i neke biljne izvore (i to u većim količinama od ribe), na primer laneno seme, ili čia je bogatiji izvor.

Pomešajte čia semenke u žitarice, jogurt, smutije, sosove, salate. Može se koristiti kao sredstvo za želiranje. Pre upotrebe potopiti u vodu ili drugu tečnost (sok, mleko) 10 min. Jedna supena kašika semena može zameniti jedno jaje u pečenju. Seme se može koristiti za pripremu hleba bez glutena.

Seme konoplje

Izuzetna lekovita svojstva semena konoplje poznata su hiljadama godina! Izvor je kompletnih proteina (sa svim aminokiselinama), obnavlja sve ćelije tela a posebno neurotransmitere mozga i tako doprinosi osećaju udobnosti i raspoloženju.

Bogat je čitavim spektrom esencijalnih masti, omega 3, 6 i 9, i tako hrani mozak i nerve, smanjuje sve upalne procese u organizmu, deluje antikancerogeno i leči krvožilni sistem. Dodajte semenke konoplje u žitarice, šejkove ili ih jedite same, idealne su kao užina.

Seme nara

Nar, mogranj ili šipak, lat. Punica granatum je jedna od najstarijih vrsta voća poznatih čovečanstvu. Zapisi o tome mogu se naći u mnogim kulturama i religijama. Ovo hranljivo voće bogato antioksidansima oduvek je cenjeno kao simbol zdravlja, plodnosti i večnog života. Njegov sok, semenke i ulje su izuzetno popularni.

Mnoga istraživanja su potvrdila da je jedno od najlekovitijih voća na svetu zbog blagotvornog dejstva na kardiovaskularni, nervni i koštani sistem.

Grčki jogurt sa narom

Sastojci:

1 litar grčkog jogurta
2 kašike meda
pola kašičice vode od cvetova narandže
1 major narednik

Sve sastojke pomešati i poslužiti sa listićima nane i integralnim keksom.

Laneno seme

U poslednje vreme seme lana se polako ali sigurno penje na pijedestal superhrane. Glavni razlog za to leži u činjenici da laneno seme sadrži desetine hranljivih materija: linolnu (omega-6), oleinsku (omega-9) i palmitinsku masnu kiselinu, a više od polovine masti sadržanih u lanu je alfa linolenska kiselina. (omega-3).

Tu su i vitamini B1, B2 i C, fitosteroli i minerali kalcijum, selen, bakar, gvožđe, cink, natrijum, magnezijum, fosfor i kalijum, kao i vitamin E i karoten. Polovinu masti sadrži omega-3 masna kiselina, što čini laneno seme najbogatijim biljnim izvorom ove masne kiseline, čak bogatijim od dobro poznatog izvora – ribljeg ulja.

Osim navedenog, laneno seme je bogato i rastvorljivim vlaknima i ligninom, koji je izuzetno važan antioksidans. Laneno seme se može mešati u hleb ili kolače, bilo celo ili umešano. Ovo poslednje možete dodati u različita jela, sosove, salate, supe od povrća, sosove, popečke, žitarice za doručak, jogurt itd. Što se tiče jogurta, kombinacija je posebno pogodna za pripremu, jer ovako pomešano laneno ulje postaje emulzija i telo može da je bolje svari i iskoristi.

Seme bundeve

Tačna analiza sastojaka semena bundeve je zaista impresivna. Bogatstvo nezasićenih masnih kiselina, vitamina, posebno E i grupe B, minerala (bakar, magnezijum, cink, kalcijum i niz drugih) i brojnih drugih korisnih elemenata u tragovima uzdiglo je seme bundeve u sam vrh zdrave hrane.

Pržene semenke su omiljena užina od meksičkog porekla (pepita) do naših krajeva. U tu svrhu se često soli. Ali semenke bundeve su takođe odlične kada se kandiraju na različite načine, uključujući način na koji se bademi obično prže u karamelizovanom šećeru.

Seme bundeve može lako da zameni druge, pa čak i najskuplje semenke, poput pistaća, pa čak i pinjola, u brojnim receptima. To je lako dokazati na primeru đenovskog sosa. Pesto genovese propisuje pinjole, ali semenke bundeve su više nego dobra zamena, one su inspiracija za mnoge slične varijacije sosa.

(dnevno.hr)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com