5 vrsta namirnica koje povećavaju holesterol: Svakodnevno ih jedemo, a ne bi trebalo

Holesterol se smatra lošim jer doprinosi stvaranju masnih naslaga u arterijama, što povećava rizik od srčanih oboljenja, moždanog udara i drugih vaskularnih problema. Kada je nivo LDL holesterola u krvi previsok, može se desiti da se ovaj višak taloži na arterijama stvarajući plakove koji ometaju protok krvi. Ovaj proces, poznat kao ateroskleroza, uzrokuje sužavanje arterija i smanjen dotok krvi u srce i druge organe.

Nažalost, nezdrav način života uz neadekvatnu ishranu značajno doprinosi povećanju nivoa holesterola u krvi. Poznato je da pojedine vrste namirnica koje konzumiramo gotovo svakodnevno imaju najštetniji uticaj na zdravlje srca, pa njihovu potrošnju treba svesti na minimum.

S druge strane, hrana bogata nezasićenim mastima, vlaknima, vitaminima i mineralima je pogodna za konzumaciju, pa je uvek bolje birati sveže voće i integralne žitarice nego hranu bogatu zasićenim kiselinama.

Ovo je 5 vrsta namirnica koje negativno utiču na nivo holesterola i zdravlje srca.

1. Prerađevine od mesa

Prerađevine od mesa bogate su zasićenim kiselinama, koje su glavni krivac za povećanje nivoa holesterola. Pored toga, prerađeni proizvodi sadrže visok nivo natrijuma, koji se koristi kao konzervans i pojačivač ukusa, i upravo natrijum povećava rizik od srčanih oboljenja. Dodatni šećeri i aditivi takođe su značajan sastojak prerađevina, a njihova prekomerna konzumacija doprinosi višku kilograma, što kasnije može dovesti do problema sa zdravljem srca i krvnih sudova.

2. Punomasni mlečni proizvodi

Punomasni mlečni proizvodi, kao što su punomasno mleko, sir i puter, imaju visok sadržaj zasićenih masti, što ih čini potencijalno lošim za zdravlje srca. Zasićene masti mogu povećati nivo lošeg LDL holesterola u krvi, što povećava rizik od srčanih bolesti ako se konzumira u višku. Preporučuje se da se ovi proizvodi konzumiraju samo umereno, kao i da se pronađu zdravije i nemasne alternative ili potpuno drugačija hrana biljnog porekla bogata proteinima.

3. Kokosovo i palmino ulje

Kokosovo i palmino ulje su primeri ulja sa visokim sadržajem zasićenih masti i treba ih zameniti prikladnijim opcijama. Maslinovo ulje, ulje avokada, orašasto ulje ili riblje ulje su zdravije varijante koje stručnjaci preporučuju da se koriste u svakodnevnoj ishrani.

4. Proizvodi bogati šećerom i pržena hrana

Opšte je poznato da pržena hrana štetno utiče na celokupno zdravlje, uključujući zdravlje srca i krvnih sudova. Priprema se na ulju koje tokom prženja upija velike količine masti, što kasnije može štetno da utiče na nivo holesterola ako prečesto konzumiramo ovu vrstu hrane. Osim toga, pržena hrana i prerađeni proizvodi bogati šećerom izuzetno su kalorični, što takođe negativno utiče na zdravlje srca i krvnih sudova.

5. Jaja

Jaja su hrana koja je bogata hranljivim materijama, proteinima, vitaminima i mineralima, ali je poznato da žumance sadrži visok nivo holesterola.

Ova činjenica ne znači da je neophodno isključiti jaja iz svakodnevne konzumacije, ali je za pojedince koji moraju da paze na nivo holesterola u krvi važno da žumanca konzumiraju umereno i da ih unesu u izbalansiranu ishranu.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com