Krompir je namirnica koju ฤesto ostavljamo u ostavi mnogo duลพe nego bi trebalo pa nije neuobiฤajeno da ga bacamo nakon ลกto primetimo da iz njega poฤne da se ลกiri neprijatan miris. Ali ima i onih koji ฤe pretpostaviti da je dovoljno samo oljuลกtiti koru, iseฤi crne taฤkice, da bi on bio dobar za jelo.
Struฤnjaci kaลพu da postoji jedan specifiฤan znak koji otkriva da krompir nije viลกe dobar za jelo, ali i da moลพe biti opasan za zdravlje.
Ako vaลก krompir ima zelene taฤkice, nemojte ga jesti
Lako je pomisliti da ih samo treba ukloniti s krompira kako bi on bio jestiv, ali niste svesni problema. Prema pisanju Healthline portala, zelena se boja na krompiru javlja kada on zapoฤne s proizvodnjom hlorofila, ลกto je prirodan proces. Ali kada primetite taj pigment, to znaฤi da je krompir poฤeo i s proizvodnjom solanina, komponente koja ลกtiti od ลกtete koje uzrokuju ลพivotinje, insekti, gljivice i bakterije. Radi se o toksinu koji se nalazi u krompiru, a ne samo o zelenim taฤkama, a ako se radi o viลกem nivou, moลพe biti opasan za ljude.
Moลพete se razboleti od samo jednog krompira
Nivo solanina je najveฤi u kori krompira, pa ฤete ljuลกtenjem svakako otkloniti deo toksina (oko 30 posto), ali neฤete reลกiti problem. Struฤnjaci nisu sigurni koliko taฤno ove komponente treba da bude u krompiru da vama bude loลกe, ali jedna studija je otkrila da 0.6 miligrama po kilogramu teลพine moลพe voditi do bolesti. Posebno je vaลพno da takve krompire drลพite dalje do dece koji imaju mnogo niลพu telesnu masu pa mogu i jaฤe osetiti posledice trovanja solaninom.
Ako primetite ove simptome, odmah se javite lekaru
Ako ste pojeli tako zeleni krompir, oljuลกten i bez vidljivih opasnih znakova, vaลพno je pratiti simptome koji se mogu javiti. Oni uobiฤajeni ukljuฤuju temperaturu, glavobolju, bol u stomaku, proliv, povraฤanje, slab puls i oteลพano disanje. Ako mislite da imate upravo ove simptome, odmah potraลพite pomoฤ lekara. Blagi simptomi mogu proฤi za 24 sata, ali tu su i oni ozbiljni zbog kojih je ipak pametno obratiti se lekaru.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com