Aronija je čudesna biljka: Sadrži neverovatan broj vitamina i antioksidansa, a evo šta sve leči

Aronia melanocarpa je bila jedna od omiljenih lekovitih biljaka američkih Indijanaca. Njegovi plodovi su sušeni i mleveni i mešani sa masnoćom i suvim mesom i korišćeni kao hrana ili lek. U svojoj domovini može narasti do tri metra. Pošto podnosi niske temperature, gaji se i u Sibiru, Švedskoj i Finskoj. Ove bobice su pravi multivitaminski i multimineralni koncentrat.

Takođe sadrže moćne antioksidante i sve esencijalne kiseline. Zbog visokog sastava proantocijanidina, stabilizuju zidove krvnih sudova i kapilara i tkiva od kolagena i elastina, čime sprečavaju pucanje krvnih sudova. Ubrzavaju oporavak nakon moždanog udara, a deluju i kao pomoć u snižavanju krvnog pritiska, kao i u smanjenju rizika od moždanog udara.

Pošto jačaju zidove kapilara i krvnih sudova, smanjuju mogućnost nastanka edema, a pomažu i u borbi protiv otoka u nogama i zglobovima, kao i u lečenju povreda i ožiljaka, kao i kod proširenih vena. Aronije blagotvorno deluju i na razne vrste alergija i astme jer njihovi antioksidansi deluju kao prirodni antihistaminici i tako smanjuju simptome alergije.

Pomažu i u lečenju mnogih neuroloških poremećaja – blagotvorno deluju na cirkulatorni sistem, uključujući protok krvi i dobro snabdevanje mozga kiseonikom, posredno utiču na zdravlje mozga i na zdravlje celog nervnog sistema. Istraživanja pokazuju da proantocijanidin iz aronije sprečava oštećenja i razne poremećaje krvnih sudova, koji su jedan od glavnih krivaca za pogoršanje simptoma kod Parkinsonove bolesti.

Aronija je takođe odlična za zdravlje očiju. Ona je najbolji prirodni lek za makularnu degeneraciju i dijabetičku retinopatiju, a takođe i odlična pomoć za svakoga ko napreže oči dugim gledanjem u ekran računara. Bobice aronije mogu se čuvati zamrzavanjem ili sušenjem na vazduhu. Suva aronija se koristi za pripremu čaja i čajnih mešavina. Mogu se pripremati i likeri, sirupi i džemovi, kojima se za bolji ukus dodaju šećer i limunov sok.

Džem od aronije

Za džem od aronije pripremite 2 kg aronije i 1,5 kg šećera.

Šećer preliti sa pola litra vode i staviti da provri. Kada postane sirupasta, dodajte oprane bobice aronije i nastavite da kuvate uz stalno mešanje dok se ne formira jednolična masa. Vrući džem sipajte u zagrejane tegle, pa ih vratite u mlaku rernu da se napravi kora. Kada se džem ohladi zatvoriti tegle.

Liker od aronije

Ako pravite liker od aronije potrebno je 90 bobica aronije, 500 g šećera, 4 karanfilića, zvezdasti anis, prstohvat semenki kardamoma, 400 ml vode, 700 ml votke i 1/2 kašičice limunske kiseline.

Bobice stavite u vodu sa šećerom i limunskom kiselinom, dodajte anis i seckani karanfilić i kardamom u malteru. Kuvajte lagano dok bobice ne puknu. Skloniti sa ringle, usitniti štapnim mikserom i ostaviti da se ohladi. Ohlađenu smešu procedite i lagano umešajte u vodku. Sipati u boce.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com