Baš se i ne slažu: Ove namirnice ne mogu da idu zajedno

Svi već znamo neka „pravila” za kombinovanje namirnica, pa na primer znamo da voće treba konzumirati odvojeno od ostalih namirnica, da je loša kombinacija topli obrok i čaša hladne vode, ali da li znamo kako su određene namirnice kombinovano i šta rade u našem telu posle čega ih stavljamo?

Zbog različitih procesa i dužine varenja određenih hranljivih materija, stručnjaci preporučuju da se određene namirnice ne konzumiraju zajedno, a prema ajurvedi, ovi saveti se i dalje oblikuju u zavisnosti od ukusa određenih namirnica i kako se te namirnice ponašaju tokom varenja, piše The Ajurvedski institut.

Prema Ajurvedi, termički obrađen med smatra se otrovnim. Dakle, ako odlučite da čaj zasladite medom, uradite to kada je čaj topao, a ne vruć. Čaj je svakako piće broj jedan, a ako već konzumirate kafu, ne treba je mešati sa mlekom, jer organizam veoma teško svari kombinaciju ove dve namirnice.

Jogurt, pak, ne treba kombinovati sa kiselim voćem, toplim napitcima, dinjom, bananom ili lubenicom, ali jogurt ili sir mogu biti odlična kombinacija u salatama. Mahunarke takođe treba jesti odvojeno od raznih mlečnih proizvoda (sir) i od voća, naravno. Voće se uglavnom treba jesti kao poseban obrok. Ako konzumirate meso, prilozi koje kuvate najčešće nisu idealan tandem sa mesom. Uz to najbolje idu mahunarke – sočivo, leblebija, pasulj…

Takođe nikada ne kombinujte pirinač i hleb, krompir i hleb, meso i hleb zajedno. Ovo je uobičajena kombinacija namirnica u hrvatskoj ishrani, ali je želudac teško podnosi. Isto tako, zeleno povrće bez skroba i mlečnih proizvoda samo je loše za vaše telo. Česta kombinacija spanaća sa mlekom (kojim volimo da prelijemo pire krompir) je loša, jer sastojci spanaća blokiraju apsorpciju kalcijuma iz mleka.

Nekompatibilne kombinacije je najbolje potpuno izbeći. Kako bi umanjili njihovo delovanje, možete u hranu dodati začine koji pospešuju rad probavne vatre (poput đumbira, bibera, kumina, korijandera, kurkume, itd.). Isto tako, možete uzeti komadić đumbira s vrlo malo soli pre obroka kako biste stimulisali probavnu vatru, prenosi Večernji list.

Nekoliko ideja kako da kombinujete začine i hranu:

  • pasulj dobro začinite crnim biberom, čili prahom, kimom i solju začinite zelenu salatu maslinovim uljem i limunom
  • pospite jabuke cimetom, a ako su vaše omiljene grickalice kokice prelijte ih ghee puterom
  • kumin se odlično slaže sa paradajzom i pasuljem
  • ispijanje tople vode tokom ili posle obroka poboljšava varenje. Nemojte piti hladnu vodu ili druga pića posle obroka jer oni „gase“ vatru za varenje. Posebno se pridržavajte ovog pravila zimi. Veoma je važno zagrejati stomak ujutru kako bi lakše vario hranu tokom dana.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com