Kada se radi o ishrani, postoje određene namirnice koje mnogi vole da konzumiraju, a nisu ni svesni koliko su zdrave.
Jedna od njih je i kakao, čije benefite korišćenja je objasnila nutricionistkinja Ivana Mišić:
Kakao je nutritivno je izuzetno bogata biljka. Sadrži veliki broj vitamina, minerala i oligoelemenata, pa samim tim ima izuzetan značaj za zdravlje čoveka.
100 grama kakaa sadrži:
227 kalorija
Ugljenihidrati – 58 grama
Proteini – 20 grama
Masti – 14 grama
Sadrži veliku količinu magnezijuma. Zbog toga je izuzetno pogodan kao terapija kod oboljenja koja nastaju nedostatkom magnezijuma. Kao posledica nedostatka magnezijuma, može se javiti stres i nervoza, grčevi u mišićima nogu, a obzirom da je magnezijum važan za gotovo sve procese u organizmu nedostatak ovog minerala može da ugrozi i rad srca, mozga, gastrointestinalnog trakta i sl. Korišćenjem kakaa nadoknadićete gubitak magnezijuma.
Kakao sadrži i veliki broj antioksidanasa, koji štite organizam od slobodnih radikala. Pored antioksidanasa, kakao sadrži i velike količine gvožđa, vitamina A, B, C, E, zatim hroma, mangana, cinka – navodi nutricionistkinja i dodaje
Kakao je bogat omega 3 i omega 6 masnim kiselinama, pa štiti vaše srce i krvne sudove. Takođe pomaže lučenje hormona sreće, serotonina i dopamina, pa nije ni čudo što čokolada pozitivno utiče na naše raspoloženje.
Ako želimo da pravilno usnosimo kakao u naš organizam, bitno je da koristimo kvalitetan čist i organski kakao prah. Na žalost industrija konditorskih proizvoda je u toj meri komercijalizovala kakao prah da danas ne možemo garantovati njegov kvalitet a ni količinu koja se koristi u proizvodnji čokolade. Stoga je najbolje koristiti čist kakao prah, proverenog kvaliteta, koji možete pronaći u bolje snabdevenim prodavnicama zdrave hrane – kaže nutricionistkinja i otkriva:
Sa 100 grama kvalitetnog kakao praha zadovoljavamo dnevne potrebe organizma za:
– 13% dnevnih potreba za kalcijumom
– 20% dnevnih potreba za selenom
– 45% dnevnih potreba cinka
– 73% dnevnih potreba fosfora
– Tek 1% natrijuma
– Oko 80% dnevnih potreba za gvožđem
– 19% dnevnih potreba za ugljenim hidratima
– 150% dnevnih potreba za dijetetskim vlaknima
– oko 3% šećera
– 40% dnevnih potreba za proteinima
– 20% dnevnih potreba za mastima
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com