Čisti creva kao špaklom, a odlična je zamena za kafu: Pravo je blago, a retko ko ga jede

Nekada je bila poznata kao hrana za siromašne, a danas ovu namirnicu retko ko jede 

Poznato je da raž čisti organizam, daje energiju, okrepljuje i sprečava sklerozu. Bogatstvo vlaknima, posebno netopivim, sa oko 15 grama dijetalnih vlakana na 100 grama proizvoda, čini raž korisnom za zdravlje probavnog sistema i osećaj sitosti.

Ljudi koji se ne kreću dovoljno i oni sa visokim krvnim pritiskom mogu takođe imati koristi od ove žitarice. Naime, raž poboljšava cirkulaciju i usporava proces starenja krvnih sudova, što takođe povoljno utiče na zdravlje jetre.

Kombinacija fosfora i proteina u raži čini ovu žitaricu nutritivno vrednom, posebno za podršku kostima, mišićima i opštem zdravlju. Fosfor održava ravnotežu kiselosti u organizmu. Zajedno sa kalcijumom, učestvuje u izgradnji i održavanju koštane strukture, što doprinosi zdravlju kostiju i zuba. Takođe, ovaj esencijalni mineral je ključan za stvaranje molekule ATP (adenozin trifosfat), koja je primarni izvor energije za ćelije, a pored mnogih drugih funkcija, potreban je za rast i regeneraciju ćelija i tkiva u telu. Važan je i za sintezu DNK. Ipak, osobama sa bubrežnim bolestima i onima čije telo zadržava tečnost, preporučuje se da kontrolišu unos raži.

Način upotrebe

Iako bi bilo najbolje koristiti raž u njenom izvornom obliku, češće je viđamo u obliku brašna, što može dovesti do gubitka određenih nutritivnih svojstava. Zrno raži ima specifičan ukus, gorak i pomalo kiselkast, pa oni kojima taj ukus ne prija, mogu ga ublažiti kombinovanjem sa drugim žitaricama poput prosa ili pirinča. Kuvanjem raž zadržava određenu čvrstoću, što dodatno podstiče na žvakanje. Manje je poznato da prepržena i mlevena zrna raži mogu poslužiti kao zamena za kafu. Takođe, ražene pahuljice su odlična opcija za pripremu doručka i mogu se koristiti kao dodatak supama.

(Una.rs)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com