Da li ćemo u budućnosti jesti veštačko meso?

U Rusiji su napravljene dve vrste veštačkog mesa — meso dobijeno od sastojaka biljnog porekla i ono dobijeno uzgajanjem životinjskih ćelija. Njihova popularnost se povećava, a mnogi veruju da bi u budućnosti veštačko meso moglo da zameni pravo.

Iz dana u dan svedoci smo inovacija u ishrani. Korak dalje su napravile organizacije u Rusiji, koje već duže vreme aktivno rade na tome da zadovolje potrebe ljudi. Tako je ideja o veštačkom mesu počela i da se realizuje.

Veštačko meso biljnog porekla

Startap „Grinvajz“ je okupio grupu mladih ljudi koji su započeli proizvodnju veštačkog mesa. Njihova misija je da stvore biljne proizvode koji svojim izgledom i ukusom mogu da zamene meso. Oni veruju da treba promeniti odnos prema životinjama i da je meso dobijeno iz sastojaka biljnog porekla pravo rešenje za to. Njihovi proizvodi su napravljeni od 100 odsto biljnih sastojaka: sojinog izolata, pšeničnog glutena, maslinovog ulja, prirodnih začina i „tajne“ veganske arome.

„Važno je istaći i da ’Grinvajz‘ proizvodi ne sadrže GMO, životinjske komponente, ni hormone. Oni se mogu naći u prodavnicama zdrave hrane u Rusiji. Ovo meso se može spremati isto kao ’pravo meso‘ — na razne načine. Ono je ukusno i sočno i treba da postane deo svakodnevne ishrane“, tvrdi Julija Marselj, direktor marketinga ove kompanije.

Gajenje životinjskih ćelija

Sa druge strane postoji kompanija „OKPI“ (Očakovski kombinat prehrambenih sastojaka) koja meso dobija na drugi način. U pitanju je gajenje životinjskih ćelija. Proces dobijanja uključuje operaciju novorođene životinje, na primer teleta i tada se izvlače određene ćelije koje se gaje u sterilnim uslovima, a nakon određenog vremena se dobija meso.

„Ovako nastalo meso je veoma bogato proteinima i sadrži malo ugljenih hidrata i masti. To je proteinska bomba koja podseća na sufle od mesa. Planiramo da stvorimo idealno meso, jer smo svesni da meso bez masti može biti bezukusno. U budućnosti ćemo dodati masna i mišićna tkiva i dobićemo pravi komad mesa“, tvrdi Aleksandar Savkov, jedan od tvoraca „kultivisanog mesa“.

Savkov objašnjava da je prednost ovog mesa u tome što je ono uzgajano u idealnim uslovima, tj. uzimaju se zdrave ćelije, a životinje se ne povređuju.

Ko će jesti veštačko meso?

„Vegetarijanci su prvi koji su hteli da probaju ovo meso, jer se uvek zalažu za humani tretman životinja i humani tretman životne sredine. Postoji idealna podudarnost oba parametra — ne ubijamo životinje, ne kvarimo prirodu, ne nanosimo štetu životnoj sredini. Ovo je idealan proizvod, apsolutno čist, apsolutno zdrav za naše telo“, rekao je Savkov.

Ovo meso je trenutno mnogo skuplje od običnog. Dok kilogram govedine košta 500 rubalja (oko 800 dinara), „kultivisano meso“ košta, figurativno rečeno, milion rubalja po kilogramu ako se uzme u obzir da je reč o novoj tehnologiji koja još nije dobro razvijena u svetu i zato je skupa. Savkov ipak veruje da će biti bolje i da će ono što je nekada bila samo fantastika postati realnost.

(Sputnjik)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com