Topla limunada nije toliko posebna kao što se misli
Prof. dr Vojislav Pešić, poznati gastroenterolog, osvrnuo se na popularni trend ispijanja tople limunade ujutru, naglašavajući da njen efekat na telo nije onakav kakvim je predstavljaju influenseri i nutricionisti.
Iako mnogi smatraju da topla limunada ima čudotvorna dejstva, Pešić ističe da zapravo nije toliko posebna kao što se misli. On takođe spominje da se danas mnogo više priča o zdravoj ishrani, dok se istovremeno suočavamo s porastom gojaznosti, naročito među mladima, što je rezultat potpuno drugačijeg načina života u odnosu na prethodne generacije.
— Limun, koji sadrži labu limunsku kiselinu, može samo da proširi želudac i da privremeno smanji osećaj gladi. Slabe kiseline, poput limunske, mogu da smanje lučenje jake želudačne kiseline (hlorovodonične kiseline), što može doprineti prijatnom osećaju nakon konzumiranja ovog napitka — objašnjava dr Perišić.
Prof. dr Vojislav Pešić istakao je da med ne bi trebalo zanemariti u svakodnevnoj ishrani, naročito zbog njegovih pozitivnih efekata na mozak.
— Med je prirodan, sterilan i koristan, ali nije preporučljivo preterivati sa njim. Umerena količina, poput kašičice tri puta dnevno, može biti vrlo korisna za naš nervni sistem. Med pomaže u poboljšanju moždanih funkcija, kafa daje energiju, a rakija utiče na raspoloženje — rekao je dr Perišić.
Naglasio je i fenomenalna dejstva kiselih jabuka, prenosi Stil.
— Kisele vrste, poput kožara, imaju pozitivne efekte na organizam bez opterećenja pankreasa, a uz to ne izazivaju nagli porast šećera u krvi — savetuje gastroenterolog.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com