Specijalista za hronični bol iz Merilenda u Americi, dr Kunal Sud, na TikToku je podelio informaciju o jednom hranljivom voću koje većina nas konzumira na „pogrešan“ način.
Obraćajući se svojim pratiocima, Sud je objasnio da, iako mnogi ljušte i odbacuju koru kivija, ona je zapravo jestiva i prava riznica vlakana i vitamina.
„Jedete li koru, unos vlakana povećavate za gotovo 50%, što pomaže probavi i smanjuje nadutost“, rekao je on.
Većina ljudi ne unosi dovoljno vlakana. Preporučuje se da žene dnevno unose 25 grama vlakana, dok muškarci treba da ciljaju na 38 grama.
Vlakna mogu smanjiti rizik od raka
Istraživanja pokazuju da visok unos dijetalnih vlakana može smanjiti rizik od više vrsta raka, uključujući jednjak, želudac, debelo crevo i rektum.
Smatra se da vlakna „hrane“ zdrave bakterije u crevima, što prema stručnjacima može dodatno smanjiti rizik od raka, prenosi Blic žena.
„Kora kivija takođe sadrži tri puta više antioksidanasa nego meso voća, pomažući u borbi protiv slobodnih radikala i smanjenju upala“, dodao je Sud.
Slobodni radikali, reaktivne hemikalije koje oštećuju ćelije, smatraju se jednim od faktora koji doprinosi razvoju raka. Antioksidansi štite organizam od štetnog dejstva slobodnih radikala, poboljšavajući ćelijsku funkciju i smanjujući oksidativni stres.
Stručnjaci preporučuju unos antioksidanasa putem hrane, a ne suplemenata.
@doctorsood Time to have some skin in the game, do you eat the skin of 🥝? VC: @Liam Donafee
Kora kivija bogata C i E vitaminima
Dr Sud dodaje da je kora kivija bogata vitaminima C i E, koji podržavaju imunitet i poboljšavaju zdravlje kože. Pored borbe protiv skorbuta i jačanja imuniteta, vitamin C je koristan za mentalno zdravlje.
Prošle godine, naučnici sa Novog Zelanda otkrili su da konzumiranje kivija bogatog vitaminom C može poboljšati raspoloženje već za četiri dana.
Preporučeni dnevni unos vitamina C za odrasle je 90 miligrama za muškarce i 75 miligrama za žene. Trudnice, dojilje, pušači, neki pacijenti oboleli od raka i oni koji uzimaju određene lekove mogu imati povećane potrebe za vitaminom C.
Doktor napominje da bi osobe sa istorijom bubrežnih kamenaca trebalo da izbegavaju konzumaciju kore kivija zbog visokog sadržaja oksalata.
Ipak, mnogi pratioci nisu uvereni da žele da jedu koru kivija, insistirajući da im dlačice na kori stvaraju „noćnu moru.“ Ako vam pomisao na konzumiranje hrapave kore kivija stvara nelagodu, Sud preporučuje da probate sortu sa glatkom korom, kao što je zlatni kivi. Takođe još jedan zdrav izbor je da od kivija sa sve korom napravite smuti.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com