Egzotična hrana na egzotičnom putovanju

Mnogima je zanimljivo da u vreme godišnjih odmora otputuju na neko egzotično mesto; pored toga što je interesantno, to je i fensi, ako vas interesuje ono što je fensi. Kad ste već na nekom egzotičnom mestu, zanima vas da sve vidite i da, ako je moguće i ako nije baš previše egzotično za vaš ukus, probate i lokalne specijalitete. Već pogađate: isprobavanje lokalnih specijaliteta može vam doneti ozbiljne stomačne probleme, što je nešto što uvek smeta, a na odmoru ume da bude izluđujuće – imate desetak dana odmora, a pola od toga provedete lečeći stomak.

S druge strane, mnogima je nezamislivo da, ako su već otišli u neku daleku, zanimljivu zemlju, ne isprobaju bar neki lokalni specijalitet. Rizikovati ili ne? Postoji li ipak neka šansa da probate novu, interesantnu hranu, a da se ne strahujete od toga šta će ta hrana da uradi vašem probavnom sistemu?

Rizik, u nekoj meri, uvek postoji, ali se uz razumne mere opreza može svesti na minimum. Zapravo, najviše zavisi od vaše konstitucije, od toga koliko vaš organizam može da izdrži. Ukoliko vam je stomak i inače preosetljiv, bilo bi dobro da izbegavate svaku hranu koja vam je nepoznata, jer uvek postoji mogućnost da vam hrana na koju niste navikli izazove stomačne probleme.

Međutim, ako niste preosetljivi, trebalo bi da bude dovoljno da obratite pažnju na higijenu – u principu, svaka hrana koja je dobro skuvana ili zapakovana trebalo bi da bude bezbedna – i da nemate nikakvih problema. Nije loša ideja da izbegavate kupovinu hrane od uličnih prodavaca ili s kioska, bez obzira na to što su tamo cene najniže, mada i to zavisi od vaše procene sposobnosti vašeg organizma da svari ono što je vama neobično a na šta je lokalno stanovništvo naviklo. Može se sasvim lako desiti da kupite hranu od uličnog prodavca koja nije baš sterilna i da vam se ništa loše ne desi – to najviše zavisi od prilagodljivosti vašeg organizma.

Ono što bi svakako trebalo izbegavati jeste sirova ili nedovoljno pečena ili kuvana hrana koja se sastoji od mesa ili ribe. Trebalo bi izbegavati i sirovo voće koje niste lično oprali flaširanom vodom i sami isekli. Nepasterizovano mleko i mlečni proizvodi takođe vam mogu doneti probleme. Ipak, ne treba podleći panici, niti se užasavati svake nepokrivene hrane – lokalno stanovništvo se na sličan način hrani već vekovima, pa nisu svi pomrli od trovanja.

Ukratko: procenite kako će vaš metabolizam reagovati na ono što je lokalnom stanovništvu najnormalnije, pridržavajte se osnovnih mera higijene – a potom uživajte u egzotici!

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com