Folna kiselina se kao vitamin B9 ili lek najčešće pominje kao neophodan dodatak ishrani trudnica, ali je on svima neophodan za normalan život i zdravlje.
Ovaj vitamin povoljno utiče na metabolizam, rad kardiovaskularnog sistema, nervnog sistema, pomaže protiv anemije, a dokazano je da deluje preventivno na mnoge vrste karcinoma (ali i pomaže pri lečenju).
Folna kiselina takođe znatno usporava procese starenja u organizmu.
Značaj
Folna kiselina je neophodna ljudskom telu u mnogim metaboličkim procesima. Budući da organizam ne može sam da proizvede folnu kiselinu, neophodno je potrebnu količinu uneti hranom ili, u krajnjim slučajevima, tabletama.
Najveći značaj folna kiselina ima kod trudnica, za normalan razvoj deteta, odnosno: u periodu koji prethodi trudnoći, u toku trudnoće i u vreme dojenja. Utvrđeno je da folna kiselina povoljno utiče na razvoj nervnog sistema ploda i bitno se odražava na kasniji život deteta.
Za šta je sve važna folna kiselina?
Folna kiselina u ishrani ili kao vitaminski dodatak ishrani veoma povoljno deluje na organizam kod sledećih zdravstvenih problema, bolesti i tegoba:
- anemija
- bolesti srca i krvnih sudova
- depresija
- impotencija
- neke vrste raka (prevencija i lečenje)
- neplodnost
- nervoza
- nesanica
- održavanje trudnoće
- osteoartitis
- osteoporoza
- pad imuniteta
- problemi sa dojenjem
- problemi sa krvnim pritiskom
- problemi sa metabolizmom
- problemi sa nervima
- problemi u trudnoći
- protiv starenja
- razne infekcija
- reumatoidni artitis
- slabo pamćenje
- stres
- hronični umor
- šlog
U kojim namirnicama ima folne kiseline?
Folne kiseline ima u voću i povrću.
Od povrća koje je bogato folnom kiselinom navodimo: šparglu, pasulj, cveklu, brokoli, kupus, kelj, karfiol, kelerabu, prokelj, zeleno povrće za kuvanje (spanać, blitva, kupus lišćar, lišće cvekle, lišće repe…), kukuruz, sočivo, grašak, boraniju, bob i pirinač.
U voće bogato folnom kiselinom spada: avokado, narandža, limun, banana, grejpfrut, orasi i kikiriki.
Pored voća i povrća, folne kiseline ima u pivskom kvascu, jajetu, iznutricama i džigerici.
Kada uzimati folnu kiselinu u tabletama kao dodatak ishrani?
Najkorisnije je folnu kiselinu unositi u organizam hranom, ali se u nekim slučajevima mogu koristiti i tablete.
Folna kiselina se kao dodatna terapija u vidu lekova (tableta) obično preporučuje ženama koje žele da ostanu trudne (nekoliko meseci pre trudnoće), trudnicama i dojiljama, ali svakako pre upotrebe treba konsultovati lekara.
I u ostalim slučajevima, kod raznih bolesti i tegoba, folnu kiselinu kao vitamninski dodatak u obliku tableta (kapsula) treba uzimati po savetu lekara.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com