Ima ga na svakoj livadi u gradu: Mnogi misle da je korov, a neverovatno je lekovit

Na svakoj poljani u Srbiji raste tušt, biljka za koju mnogi misle da je običan korov. Ima ga u parkovima u gradu, na obodu šume, uz reku, a ljudi ga uništavaju jer ne znaju da je u pitanju lekovita biljka. Evo kako možete da je koristite.

Tušt, poznat i kao tušanj i portulak (Portulaca oleracea), bogat je omega-3 masnim kiselinama. Ove jedinjenja uglavnom se nalaze u ribljem ulju i jačaju imunološki i kardiovaskularni sistem.

Tušt takođe ima antiinflamatorna svojstva, poboljšava cirkulaciju i sprečava stvaranje krvnih ugrušaka u arterijama.

Mladi sočni listovi i izdanci visoki tri do pet centimetara koriste se u kuhinji. Nakon branja, treba ih odvojiti od tvrdih stabljika i dodati u salate, supe, variva ili testo za palačinke.

Kuvaju se najviše 15 minuta, čime se oslobađa sluz koja malo zgušnjava supe i daje im kremasti izgled. Tušt je takođe pogodan za kiseljenje. Važno je ne koristiti tušt u prevelikim količinama zbog prisustva oksalne kiseline koja može opteretiti bubrege, prenosi 24sata.

Čaj od tušta

Potrebno je staviti kašičicu praha u šolju ključale vode, pokriti i ostaviti da odstoji deset minuta, pa procediti. Ako se koristi kao lek za bolesti disajnih organa, čaj se može zasladiti medom, inače se ne preporučuje.

Preporučeno je da se pije tri šolje dnevno.

Tušt za tuširanje

Za tuširanje se može napraviti čaj od tušta. Za pripremu podloge za tuširanje, u 100 mililitara hladne vode treba staviti 100 grama svežeg korena tušta. Smesu treba ostaviti da provri i potom odstoji 15 do 30 minuta. Za ublažavanje grčeva mišića, krpa se natapa u ovu pripremljenu tečnost za tuširanje i nanosi na zahvaćeno područje jednom ili dva puta dnevno.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com