Ima ga na svakoj pijaci, a VEOMA je zdrav

Kuvan, pečen – manje ili više slan, ali i kao najpopularnija grickalica – kokice, kukuruzu je već počela sezona, pa je pravo vreme da ga uvrstite u svakodnevnu ishranu.

Većina ljudi voli ovu biljku. U vezi sa kukuruzom, sve može da bude zabavno – od čišćenja, kada pravimo „brkove“, do musavog lica od uva do uva kada zagrizemo klip. Ali, kako ne bi sve ostalo samo na ukusnoj grickalici donosimo vam njegovu priču.

Poreklo 

Poreklo ove žitarice je južni Meksiko, a na Stari kontinent ga je preneo Kolumbo. Popularnost kukuruza je ubrzano rasla pa se tako proširio i u Francusku, Italiju, Balkan i Tursku. Danas se najviše proizvodi u Sjedinjenim Američkim Državama.

Isplativost 

Od stabljike, preko zrna i lišća – svi njegovi delovi su iskoristivi u nekoj od grana industrije.

Šta sve može sa njim 

Zbog svoje velike iskoristivosti sastavni je deo više od 1.000 različitih proizvoda. Koriste ga prehrambena, farmaceutska, kozmetička, tekstilna i hemijska industrija.

Kokice 

Postoji mnogo vrsta kukuruza, ali da biste uživali u bioskopu potrebno je odabrati posebnu sortu prikladnog imena kokičar. Najpogodniji je za puckanje, jer u sebi sadrži malu količinu vode, koja, kada se zagreje i pretvori u paru natera zrno na eksploziju. Da, kao i u svemu i s kokicama treba biti umeren.

Pogotovo s onima u bioskopu. Naime, one često sadrže velike količine maslaca i soli, pa nisu najbolji odabir ako pokušavate da pazite na liniju. Radije ih ispecite sami, a možete ih posipati nekim drugim začinom, na primer čilijem.

Šta zapravo grickate

Kao i kod ostalih žitarica, kukuruz obiluje ugljenohidratima i vlaknima, sadrži vitamin B, malo vitamina C i puno minerala. Važno je i da znate kako da odaberete najbolji kukuruz. Zrelom i pravom kukuruzu zrna moraju biti puna i gusta, a kraj na kojem je bio pričvršćen za biljku, sočan je i jarke boje.

Skladištenje 

Kao prvo, kukuruz ne sme stajati na toplom mestu. Najbolje ga je držati u frižideru, jer se šećer u njemu, na višim temperaturama, brzo pretvara u skrob. Skuvajte ga brzo – najviše za dva do tri dana jer već tada lagano gubi na ukusu. Ako ga kuvate, ne solite vodu. Navodno so iz vode pri kuvanju kukuruz čini tvrđim.

(N1 Zagreb)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com