Sve što konzumiramo značajno utiče na naše celokupno zdravlje. Iako određene namirnice pozitivno doprinose zdravlju, druge nam mogu naškoditi, posebno kada je u pitanju rizik od razvoja različitih vrsta raka, upozorava onkološka dijetetičarka Nikol Endruz.
„Iako genetika svakako igra ulogu u riziku od raka, veruje se da različiti faktori načina života, posebno ishrana, predstavljaju značajan deo rizika. Ono što jedemo može uticati na različite biološke procese kao što su zapaljenje, regulacija hormona i popravka DNK, a sve su to ključni faktori u razvoju raka“, rekla je ona za Parade.
Endruz se oslanja na podatke koji će voditi svoje odluke o ishrani. Ona je podelila jednu vrstu hrane koju izbegava da bi smanjila rizik od razvoja raka.
„Ja lično izbegavam prerađeno meso poput slanine, šunke i kobasica, jer postoje jaki dokazi iz studija na ljudima da mogu da izazovu rak, posebno rak debelog creva“, objašnjava ona.
Iako postoji mnogo namirnica za koje se sumnja da povećavaju rizik od raka, čvrsti dokazi o uzročno-posledičnoj vezi sa rakom su ozbiljna stvar.
„Hrana koja izaziva rak direktno oštećuje DNK i može pokrenuti razvoj raka“, kaže Endruz. Pored toga, Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) klasifikuje prerađeno meso kao kancerogen grupe 1.
Dijetetičarka objašnjava da je takva hrana napravljena od nitrata i nitrita konzervansa koji mogu da stvore jedinjenja koja izazivaju rak, poznata kao N-nitrozo tokom kuvanja ili varenja. Štaviše, istraživanja pokazuju da kuvanje prerađenog mesa na visokim temperaturama takođe može da proizvede štetna jedinjenja poput heterocikličnih amina (HCA) i policikličnih aromatičnih ugljovodonika (PAH), koji su takođe povezani sa razvojem raka, zaključuje Endruz.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com