Mičiko Tomioka je sertifikovana nutricionistkinja i stručnjak za dugovečnost. Rođena i odrasla u Nari u Japanu, a nedavno je podelila osam namirnica koje ljudi u Japanu redovno koriste.
„Odrastajući u Nari u Japanu, bio sam okružen prirodnim lepotama, istorijskim mestima, dugom tradicijom i autentičnom, ukusnom hranom. Kada sam se kao odrasla osoba preselila u Ameriku, mnogo sam se mučila sa kulturom brze i prerađene hrane. Kao zaposlenog roditelja koji nikad nema dovoljno vremena, ovo me je posebno frustriralo“, piše Tomioko za CNBC.
Otkako je postala nutricionista, odlučila je da svoj rad posveti prenošenju japanskih navika u ishrani.
Tomioka je navela osam namirnica koje uvek drži u svojoj kuhinji i jede svaki dan kako bi živela duži i srećniji život.
1) Mača
Tomioka svaki dan počinje mačom, baš kao i njena 99-godišnja tetka. „Moram ga poslužiti u jednoj od specijalnih činija koje mi je dala.
Mača čaj ima mnoge zdravstvene prednosti. Sadrži vitamin C, vitamin B, vlakna i proteine, kao i antiinflamatorne polifenole koji se bore protiv bolesti. Ova prirodna jedinjenja su bogata antioksidansima, hranljivim materijama koje štite od oštećenja ćelija.
2) Fermentisana hrana
Neke od najpopularnijih namirnica u Japanu su miso (pasta od fermentisane soje, koja se često koristi u supi), natto (fermentisana soja) i nukazuke (fermentisano povrće ukiseljeno u pirinčanim mekinjama).
Fermentisana hrana je takođe puna probiotika koji pomažu u varenju i apsorpciji i mogu smanjiti rizik od bolesti.
Svaki region Japana ima jedinstvene vrste misa i kiselih krastavaca, u zavisnosti od vremena, useva, kulture i načina života.
3) Alge
U Japanu možete pronaći morske alge – poznate kao kaiso – u mnogim jelima i grickalicama. „Mislim da je sigurno reći da sam uz svaki obrok pojeo bar jedan zalogaj morske alge otkako se sećam.
Ova aromatična i održiva hrana ima mnoge zdravstvene prednosti. Ima malo kalorija i puno vlakana. Takođe sadrži niz esencijalnih minerala i vitamina, uključujući jod, gvožđe, kalijum, magnezijum, vitamin B12 i omega-3 masne kiseline.
4) Mahunarke
Soja je ukusna i pristupačna svakodnevna hrana, tvrdi Maioka i ističe da uvek pazi da bira minimalno prerađene proizvode od soje.
U njenoj kuhinji uvek možete pronaći edamame, kinaku (sojin prah), nezaslađeno sojino mleko i domaći nato i miso. Soja je bogata vlaknima, B-vitaminima, kalijumom i polifenolima kao što su izoflavoni.
Crveni pasulj je još jedna namirnica koja je često na njenom meniju. Crveni pasulj je bogat polifenolima, vlaknima, kalijumom, proteinima, B-vitaminima, što sve može pomoći u sprečavanju upale. Crveni pasulj se takođe često nalazi u supama i desertima, kao što je vagaši, koji se često poslužuju sa zelenim čajem.
5) Tofu
Tofu obezbeđuje proteine, baš kao što biste dobili od mesa i mlečnih proizvoda, ali bez holesterola. Takođe je prilično svestran jer se može koristiti u mnogim različitim jelima.
Može se pripremiti kao pljeskavica, u knedle, sa povrćem i pirinčem, u supi, u veganskom kariju, u humusu, kao prilog, u prelivu za salatu i sosovima, pa čak i kao desert.
6) Susam
Susamovo seme je bogato vitaminima B i E, proteinima, vlaknima i mineralima kao što su magnezijum, kalcijum i fitosteroli, koji mogu pomoći u kontroli holesterola.
7) Šitake pečurke
Šitake pečurke su osnovni sastojak mnogih japanskih jela. Pune su proteina i vitamina D i B. Takođe sadrže lentinan, polisaharid koji može pomoći u borbi protiv upale.
„Koristim sušene šitake za noćne daši (zalihe) sa kombu algama, miso supom, prelivima, sirćetom, karijem — skoro svime.“
8) Đumbir
Ne samo u Japanu, već i širom sveta, đumbir je poznat kao lekovita hrana. Pomaže u jačanju imuniteta i metabolizma. Nutricionista ističe da ga često koristi za ublažavanje stomačnih tegoba i ublažavanje prehlade.
Đumbir poboljšava ukus hrane i štiti hranu od kvarenja. „Dodajem dosta đumbira u miso supu i koristim ga u prelivima, sosovima, marinadama i slatkišima. To je savršen preliv za nukazuke, nato, ribu i rezance.”
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com