Iako su salate u kojima je povrće sirovo veoma zdrave, povrće je jednako dobro i u toplom obroku – ali važno je znati kako ga pravilno pripremiti kako ne bi izgubilo sve hranljive materije. Evo najboljeg načina za lečenje, ali i šta treba izbegavati.
Kuvanje na pari je najbolji način za zadržavanje vitamina i minerala. Povrće kao što su brokoli, spanać, karfiol i boranija idealno je za ovu vrstu kuvanja. Postoji i blanširanje – brzo kuvanje u ključaloj vodi, a zatim hlađenje u ledenoj vodi. Ovo čuva boju, teksturu i hranljive materije i idealno je za pripremu povrća za zamrzavanje.
Pečenje u rerni je najbolje kada se radi na nižim temperaturama, a pečenje čuva hranljive materije bolje od prženja. Povrće poput šargarepe, tikvice, paprike i slatkog krompira može se ispeći sa malo maslinovog ulja i začina.
Takođe, tu je i kratak sot na maslinovom ulju koji čuva vitamine rastvorljive u mastima (vitamini A, D, E i K). Idealan je za tikvice, paprike, spanać i pečurke.
Sirova potrošnja je, naravno, najbolja, posebno za vrste povrća poput šargarepe, krastavca, rotkvice, paprike i zelene salate.
Fermentacija je dobar način za očuvanje hranljivih materija i dodavanje probiotičke vrednosti – posebno za kiseli kupus i krastavce.
Šta izbegavati?
Kao što možete pretpostaviti, dugo kuvanje u vodi je najgore za povrće. Kuvanjem povrća gube se vitamini rastvorljivi u vodi (grupa C i B). Ako kuvate, koristite što je moguće manje vode.
Odmah nakon kuvanja dolazi do prženja, koje zbog visoke temperature uništava hranljive materije, a namirnice tako upijaju dosta masti.
Poslednji primer se ne odnosi na kuvanje, ali utiče i na kvalitet namirnice – ljuštenje kože. Koža povrća sadrži dosta vlakana i vitamina (šargarepa, krompir i tikvice), pa je ljuštite samo po potrebi.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com