Jedite ove namirnice i imaćete zdrava i snažna pluća, ali iznenadićete se kad pročitate koje su pogubne

Više povrća i manje prerađene hrane donosi dobrobit organizmu na razne načine, pa tako i za pluća. Uz razne životne navike koje štete plućima, dobro je razmotriti kako ishrana utiče na njih, prenosi 24sata.hr.

Zdrava i uravnotežena ishrana ključna je za održavanje tela jakim, uključujući i pluća. Uopšteno, cilj je konzumirati razne namirnice iz svake prehrambene grupe kako bi pluća ostala zdrava.

Kako biste održali pluća u vrhunskoj formi, evo nekoliko primera namirnica koje je poželjno da konzumirate, a koje treba izbegavati ili ograničiti, uz izbegavanje pušenja i drugih navika koje štete plućima.

Dobro: Hrana bogata vlaknima

Što zajedničko imaju maline, grašak, sočivo i crni pasulj? Svi su bogati vlaknima, što je izvrsno za pluća. Istraživanja pokazuju da osobe koje konzumiraju više vlakana imaju bolju funkciju pluća u poređenju s onima koji ne unose dovoljno vlakana. Ostale namirnice bogate vlaknima uključuju integralne špagete, pečeni pasulj, chia semenke, kruške i brokoli.

Loše: Prerađeno meso
Istraživanja su pokazala povezanost između prerađenog mesa i lošije funkcije pluća. Naučnici veruju da nitriti, koji se koriste u preradi i konzerviranju mesa, uzrokuju upalu i stres u plućima. Slanina, šunka, suhomesnati proizvodi i kobasice spadaju u kategoriju prerađenog mesa.

Dobro: Kafa

Dobre vesti za ljubitelje kafe: jutarnja šoljica može pomoći vašim plućima. Istraživanja ukazuju na vezu između redovne konzumacije kafe i zdravijih pluća, verovatno zbog kofeina, koji deluje protivupalno, i polifenola, koji imaju antioksidativna i protivupalna svojstva.

Loše: Previše alkohola
Prekomerno konzumiranje alkohola šteti ne samo jetri, već i plućima. Sulfiti u alkoholu mogu pogoršati simptome astme, dok etanol utiče na ćelije pluća. Osobe koje piju previše alkohola sklonije su upalama pluća i drugim plućnim problemima. Umerena konzumacija, poput jedne ili dve čašice dnevno, posebno vina, može biti korisna za pluća. Međutim, stručnjaci ne preporučuju da počnete piti ako to već ne činite, a ako pijete, važno je biti umeren.

Dobro: Celovite žitarice
Celovite žitarice, poput smeđeg pirinča, integralnog hleba i testenine, zobi i ječma, izvrsne su za pluća. Osim što su bogate vlaknima, celovite žitarice sadrže vitamin E, selen i esencijalne masne kiseline, koje blagotvorno deluju na zdravlje pluća. Rafinirane žitarice, poput belog brašna i belog pirinča, gube mnoge hranjive materije tokom procesa obrade.

Loše: Pića s visokim udelom šećera
Zamenite gazirane napitke vodom kako biste zaštitili pluća. Jedna studija je pokazala da odrasli koji konzumiraju više od pet zaslađenih gaziranih pića sedmično imaju veću verovatnoću za razvoj bronhitisa, dok deca češće razvijaju astmu. Iako nije potpuno jasno jesu li gazirana pića uzrok tome, povezanost je primećena. Čak i nezaslađeni gazirani napici mogu loše uticati na pluća, naročito kod pušača.

Dobro: Bobičasto voće
Crveno i plavo voće, poput borovnica i jagoda, bogato je flavonoidom zvanim antocijanin, koji im daje boju i deluje kao snažan antioksidans. Istraživanja sugeriraju da ovaj pigment može usporiti prirodno propadanje pluća tokom starenja. U jednoj studiji, stariji muškarci koji su jeli najmanje dve porcije borovnica sedmično imali su značajno manji pad funkcije pluća u poređenju s onima koji su jeli manje ili nikakvo bobičasto voće.

Loše: Previše soli
Malo soli dodaje okus, ali previše može povećati rizik od plućnih problema. Ljudi koji unose velike količine soli skloniji su dugotrajnom bronhitisu, a ishrana bogata natrijem može pogoršati simptome astme. Ograničavanje unosa soli nekoliko sedmica može poboljšati funkciju pluća. Kuvajte kod kuće, izbegavajte restorane i gotovu hranu i čitajte deklaracije na proizvodima. Preporučeni unos soli obično se kreće od 1.500 do 2.300 mg dnevno.

Dobro: Lisnato zeleno povrće
Povrće poput spanaća, blitve i drugih lisnatih zelenih namirnica može smanjiti rizik od raka pluća. Jedna studija je pokazala da su kineske zelenjave posebno korisne u tom pogledu, što bi moglo biti zbog visokog sadržaja karotenoida, koji deluju kao antioksidansi.

Dobro: Mlečni proizvodi
Istraživanja sugeriraju da konzumacija mleka i mlečnih proizvoda, poput sira i jogurta, može smanjiti rizik od smrtnosti od raka pluća. Ako niste alergični na mlečne proizvode, oni mogu imati protivupalna svojstva. S druge strane, ako imate astmu ili neki drugi plućni problem, izbegavanje mlečnih proizvoda može smanjiti proizvodnju sluzi.

Dobro: Paradajz

Paradajz je najbogatiji izvor likopena, koji je povezan sa zdravljem pluća. Konzumacija paradajza i proizvoda od paradajza, poput soka, može smanjiti upale u disajnim putevima kod osoba s astmom i smanjiti rizik od smrtnosti kod osoba s hroničnom opstruktivnom plućnom bolešću (KOPB). Likopen je takođe povezan s manjim padom funkcije pluća kod mladih odraslih osoba, a te su koristi još izraženije kod bivših pušača, piše Webmd.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com