Jedna zaboravljena biljka najzdravija je na svetu: Nema šta ne leči, a niko je ne jede

Poznata je kao jedna od najstarijih biljaka čija upotreba seže još u daleku istoriju. Mnogi stari narodi koristili su je u ishrani i lečenju zdravstvenih tegoba.

Potočarka (lat. Nasturtium officinale) je skromna ali vrlo dragocena biljka. O njenoj nutritivnoj vrednosti više nego dovoljno govori činjenica da sadrži veće količine gvožđa od spanaća i više vitamina C od limuna i narandže.

Mnogi stari narodi koristili su je u ishrani i lečenju. Hipokrat je cenio je ovu biljku i preporučivao je za lečenje pluća, zubobolje, bolesti grla, gušavosti i promuklosti. Kod starih Grka, Egipćana i Rimljana bila je poznata kao snažno sredstvo za vraćanje energije.

Egipatski faraoni naredili su svojim robovima svakodnevno ispijanje soka od potočarke kako bi održali snagu, a time i produktivnost. Sada je službeno međunarodno istraživanje proglasilo ovu lisnatu zelenu biljku trenutno najzdravijim povrćem na planetu, odnosno namirnicom broj 1.

Naime, prema nedavnoj studiji, utvrđeno je da potočarka zaustavlja i smanjuje oksidativni stres, a takođe i pročišćava krv, potiče apetit i čisti telo od toksina.

Mnogi ljudi piju sok od potočarke vrlo često, a preporučuje se i ispijanje razređeno s vodom u odnosu 1: 5. Preporučena doza je jedna čaša na svakih nekoliko dana, ne više od toga, jer može doći do nuspojava.

Sok od potočarke se može primeniti lokalno (spolja) u lečenju bilo koje vrste stanja kože i kose. Samo utrljajte sok na zahvaćena područja ili koristite sok u obliku obloga i možete rešiti problem gubitka kose i mnoge kožne probleme.

Za obloge od potočarke izdrobite malo lišće ove biljke i pomešajte s alkoholom, a zatim nanesite smesu na kritična područja i zamotajte zavojem. Ostavite oblog par sati, a zatim skinite i isperite područje hladnom vodom.

Lekovitost potvrđena naučnim studijama
Lekovitost potočarke dokazana je u mnogobrojnim svetskim naučnim studijama. Jedna od njih, objavljena je u uglednom časopisu British Journal of Nutrition, dokazuje lekovitost potočarke i pozitivno delovanje na karcinom.

Potvrđeno je da redovno konzumiranje manjih količina ove biljke može sprečiti rak prostate i debelog creva.

Istraživanja su pokazala da oblog od lišća potočarke efikasno deluje na suzbijanje tumora žlezda ili limfnih čvorova.

Profesor Grejam Pakam sa Univerziteta u Sauthemptonu začetnik je projekta kojim nastoji da dokaže vrednost potočarke u borbi protiv raka.

Sprovedena studija potvrđuje delovanje potočarke na rak dojke, ali ova biljka mogla bi biti efikasna i u lečenju drugih vrsta raka.

Istraživanja su pokazala da potočarka sadrži znatne količine spoja nazvanog feniletil izotiocijanat (PEITC), koji ima snažna antikancerogena svojstva.

Vezano za PEITC, Pakam je za Daily Echo izjavio:

„Bio sam iznenađen da konzumiranje samo jedne porcije potočarke može rezultirati proizvodnjom značajnog nivoa ovog jedinjenja u krvi“.

Ujedno se okorelim pušačima preporučuje uzimanje salate od potočarke jer izvrsno deluje i sprečava štetne posledice pušenja.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com