Ovas ili zob, latinski naziv (Avena sativa), dugo je važio za žitaricu koja se isključivo koristila za ishranu životinja.
Međutim, na osnovu mnogih istraživanja, ovas je postao jedna od najpoželjnijih namirnica u ljudskoj ishrani, jer je odličan izvor energije i važnih nutrijenata pa se često koristi kao lek i to potpuno prirodan.
Sadrži proteine, vitamine, naročito B grupe, a od minerala su u ovsu zastupljeni kalcijum, magnezijum, natrijum, silicijum, gvožđe, mangan, cink, i bakar. Ova žitarica ima još i zavidne količine flavonoida, kalijumovih soli, skroba i šećera.
Nije skup pa je tako svima lako dostupan i može se naći u mnogim marketima i prodavnicama zdrave hrane.
Za šta ga koristimo
Ovas jača kvalitet zuba i kostiju, pa se zato preporučuje deci, ženama u menopauzi, i osobama koje pate od hormonske neravnoteže.
Ovas je poznat po tome što jača imunitet, prirodno je sredstvo protiv bakterija a pomoći će kod nesanice, anksioznosti, depresije, nervoze…
Čaj od ovsa posebno se preporučuje obolelima od multipla skleroze.
Kako se kuva ovas
Kuvanjem, koje ne treba da traje više od pet minuta, ovas neće izgubiti ništa od svojih hranljivih vrednosti, a takođe će biti i lako varljiv.
Ovsene pahuljice, kaša od ovsa, kuvani ovas ili čaj od ovsa, preporučuje se slabim i umornim osobama, rekonvalescentima, u trudnoći, ženama posle porođaja, kao i ljudima koji su pod stalnim stresom.
Ovas se može konzumirati kao sirov, kuvan, pečen, slatka ili slana namirnica.
Tanjir ovsene kaše za doručak daje organizmu sve potrebne sastojke za početak aktivnog dana. Ipak, ovas možete jesti u bilo koje doba dana bez bojazni od suvišnih kilograma.
Ovas za holesterol
Osobe koje imaju probleme sa varenjem, preporučuje se kaša od zobenih pahuljica, kuvanog zrna ili čaj koji se sprema od neoljuštenog zrna ovsa.
Strukturu ćelijskog zida ovsa čini ugljeni hidrat beta-glukan koji se vezuje za receptore ćelija imunog sistema, aktivira ih i čini ih jačim u borbi sa virusima, bakterijama, tumorima i teškim metalima koji dospevaju u ljudski organizam.
Beta-glukan je biljno vlakno koje snižava i holesterol. Neka istraživanja su pokazala da šolja od 250 grama kuvanih ovsenih mekinja dnevno ili šolja i po kuvane ovsene kaše sadrže količinu beta-glukana koji može da snizi nivo holesterola u krvi za oko pet posto, i rizik od infarkta za oko 10 posto.
Idealno je da dnevno unosite 10 grama biljnih vlakana a u 100 grama ovsa ih ima čak 11 grama.
Regulisaće rad želuca, i smiriti osetljiva creva. Ovas bi u ishranu trebalo da uvrste i svi koji imaju povišen nivo holesterola u krvi, kao i hipertoničari, odnosno pacijenti sa visokim krvnim pritiskom.
Čaj od ovsa se dobro pokazao i kod lečenja dijabetesa jer se njegovom redovnom upotrebom u ishrani, smanjuje nivo šećera u krvi.
Čaj od ove žitarice povoljno utiče na prostatu, a dobar je za osobe oboljele od raka debelog creva jer može da ublaži posledice hemioterapije.
Flavonidi i mikroelemenati ovsa iz čaja, ojačaće imunitet i popraviti krvnu sliku.
Kod sportista i osoba koje su podložne velikim naporima zob je delotvorna jer daje neophodnu energiju i pomaže uvećanju mišićne mase.
Recept za čaj ovsa za jačanje organizma
Jednu šaku neoljuštenog ovsa operite hladnom vodom, ocedite i opet prelijte litrom hladne vode.
Ovaj sadržaj zagrejte do ključanja, a onda pustiti da ključa pet minuta. Sklonite sa ringle i neka odstoji oko sat vremena. Nakon toga, čaj procedite i pijte tokom dana. Možete ga zasladiti medom.
Čaj mogu da koriste i malokrvna neuhranjena deca, kao i osobe koje koje se oporavljaju nakon teških bolesti.
Čaj od ovsa protiv promuklosti
Jednu šaku neoljuštenog ovsa prelijte litrom hladne vode i zagrijte dok ne proključa.
Dodajte dve kašike semena anisa i kuvajte još tri do četiri minuta.
Sklonite sa ringle i pustite da se ohladi oko 30 minuta. Nakon toga sadržaj procediti, dodati tri kašike meda, pomešati i pijte u malim gutljajima tokom celog dana.
Kaša od ovsa
U pola litra ključale vode uspite pet kašika zobenih pahuljica. Neka se kuva 5 minuta.
Ostavite da odstoji dok ne upije svu vodu i nabubri. Ovoj kaši po želji možete da dodate jogurt, med ili nešto drugo.
Kaša, se umesto sa vodom, može pripremati i sa mlekom ili supom.
Ovas topi kilograme
Biljna vlakna formiraju i želatinasti sloj na zidovima želuca pa tako usporava varenje, što daje duži osećaj sitosti.
Jedna do dve kašike ovsenih mekinja dnevno pomaže u gubljenju suvišnih kilograma.
Ista stvar je i sa ovsenim pahuljicama, koje sadrže više biljnih vlakana od instant kaša od ovsa koje su često obogaćene šećerom što bi trebalo izbegavati ako želite da smršate, piše “Kućni lekar“.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com