Kafa u kombinaciji sa ovom hranom čisto je zlo: Izaziva gorušicu, nadutost i snižava gvožđe

Kofein u kafi može da smanji neto apsorpciju kalcijuma iz ishrane

Kafa može da ponudi privremeno povećanje energije i druge zdravstvene prednosti, što je čini moćnim dodatkom dobro izbalansiranoj ishrani. Međutim, taj omiljeni napitak mnogih takođe može uticati na apsorpciju nekih hranljivih materija, što može smanjiti ili povećati efekat nekih namirnica.

Neprijatnim simptomima nema kraja – sve zbog jednog sastojka u omiljenom napitku mnogih!

Citrusi

Konzumiranje kafe dok jedete citrusno voće može izazvati probavne tegobe jer je kafa prirodno kisela. Nivo pH kafe u proseku je između 4,85 i 5,13 na skali od 0-14.

Agrumi i njihovi sokovi su takođe veoma kiseli i mogu doprineti gastroezofagealnoj refluksnoj bolesti (GERB). GERB se često karakteriše neprijatnim simptomima kao što su mučnina, nadimanje i gorušica. Konzumiranje kafe i citrusa zajedno može iritirati sluznicu želuca i pogoršati te simptome.

Oštar, kiselkast ukus citrusa takođe može da promeni ukus kafe čineći je gorkom i manje prijatnom. Možda je najbolje uživati u citrusima odvojeno od kafe da biste u potpunosti cenili njihov ukus i iskoristili prednosti njihovog zdravlja bez nelagodnosti u varenju.

Crveno meso

Istraživanja pokazuju da ispijanje kafe može uticati na apsorpciju hranljivih materija u crevima, posebno gvožđa. Crveno meso je jedan od najboljih izvora gvožđa, što znači da konzumiranje kafe uz meso može smanjiti njegove zdravstvene prednosti.

Jedna studija je ispitivala efekte kafe na nivoe feritina u serumu i otkrila da konzumiranje tri ili više šoljica kafe dnevno značajno smanjuje nivoe gvožđa. U stvari, apsorpcija gvožđa posle obroka se smanjila za približno 39 odsto nakon ispijanja kafe.

Mleko

Mleko je odličan izvor kalcijuma, koji je neophodan za zdravlje kostiju, funkciju mišića, zgrušavanje krvi i proizvodnju hormona. Jedna šolja nemasnog mleka zadovoljava 23 odsto preporučene dnevne vrednosti (DV) za kalcijum za prosečnu zdravu odraslu osobu.

Međutim, istraživanja pokazuju da kombinovanje mleka i kafe može ometati apsorpciju kalcijuma. Drugim rečima, kofein u kafi može da smanji neto apsorpciju kalcijuma iz ishrane. Kalcijum koji se ne apsorbuje, izlučuje se urinom. Visok nivo izlučivanja kalcijuma u ​​​​urinu povezan je sa povećanim rizikom od kamena u bubregu, ali postoji i zabrinutost za zdravlje kostiju.

Oni koji uživaju u mleku u kafi možda će morati da zadovolje svoje potrebe za kalcijumom drugom hranom u različito vreme tokom dana.

Pržena hrana

S obzirom na to je često konzumiranje pržene hrane u vezi sa povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, oni koji uživaju u kafi možda će morati da ograniče unos pržene hrane kako bi održali zdravlje srca.

Iako se potrebe za hranom razlikuju među pojedincima, istraživanja sugerišu da jedenje pržene hrane četiri ili više puta nedeljno može povećati rizik od razvoja hronične bolesti.

Žitarice

Mnoge žitarice za doručak su obogaćene esencijalnim vitaminima i mineralima.

Na primer, žitarice za doručak, često obogaćene cinkom, predstavljaju značajan izvor esencijalnog minerala za mnoge dijete. Međutim, kafa može da utiče na bioraspoloživost cinka. Iako nijedno trenutno istraživanje ne razbija vezu između unosa kafe i apsorpcije hranljivih materija iz obogaćenih žitarica za doručak, možda bi bilo najbolje razdvojiti to dvoje, piše „Health“.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com