Kardiolog Elizabet Klodas tvrdi da se čak 80 posto srčanih bolesti može sprečiti, a ishrana ima veliki uticaj na celokupno zdravlje srca. Kako je otkrila za portal Healthy, postoje određene namirnice koje redovno konzumira za očuvanje zdravlja srca, a isto preporučuje i drugima.
Zelena salata, posebno rukola
Dr. Klodas objašnjava kako je zelena salata hrana s visokim nutritivnim vrednostima, sadrži vrlo malo kalorija i ima mnogo oksidansa. To su sve komponente koje pomažu telu da se bori protiv potencijalnih infekcija i bolesti. “Rukola mi je najdraža salata pa je zbog toga uvek u mom frižideru. Bogata je vitaminom C, folatom i kalijumom i pomaže u zdravlju kardiovaskularnog sistema“, dodaje kardiolog, a prenosi Index.hr.
Cvekla
Kardiolog objašnjava da često jede cveklu jer sadrži komponente za snižavanje krvnog pritiska. Na primer, cvekla je kao namirnica odličan izvor nitrata koji povećavaju protok krvi u organizmu. Osim toga, puna je vlakana i antioksidansa.
Grčki jogurt
“Grčki jogurt je izvor probiotika za zdravlje, a mikrobiom je važan za zdravlje kardiovaskularnog sistema i takođe reguliše osetljivost na insulin“, objašnjava dr. Klodas. Kako je otkrila, ona jede jogurt skoro svaki dan za doručak jer je odličan izvor proteina i kalcijuma.
Kozji i feta sir
Dr. Klodas kaže da voli da doda kozji sir u svoje salate za dodatan ukus. Naime, kozji sir ima manje zasićenih masnoća i niži udeo natrijuma od mnogih drugih sireva, a oba imaju dobra svojstva za zdravlje srca. Minerali poput bakra i magnezijuma u većem se odnosu nalaze u kozjem siru nego u kravljem ili drugim sirevima. Feta je još jedan omiljeni dodatak salate ove doktorke, ali obično ima nešto viši sadržaj natrijuma. Dakle, kaže dr. Klodas, iako uživa u tome, fetu jede malo ređe.
Šargarepa i celer
Kardiolog Klodas uvek ima pri ruci šargarepu i celer jer su odlični za jelo s humusom ili ubacivanje u supe i čorbe, za koje kaže da voli da ih priprema kako bi u svoju ishranu uvrstila povrće i celovite žitarice (poput ječma). „Šargarepa ima vitamin A i antioksidanse, dok je celer niskokalorično povrće s puno vlakana koje je puno antioksidansa ili kalijuma“, objašnjava.
Karfiol, brokoli i špargle
Dr. Klodas kaže da kupusnjače, poput brokolija i karfiola, imaju visok nivo biljnih sterola – jedinjenja koja pomažu telu da blokira apsorpciju LDL (lošeg) holesterola i stoga doprinose smanjenju štetnog holesterola. “Konzumiranje više biljaka pomaže u snižavanju holesterola. I da, u proseku, osobe koje jedu biljne proizvode imaju niži holesterol.“
Iako špargle nisu kupusnjače, ovo povrće takođe pomaže da se ukloni holesterol pre nego što ga telo apsorbuje. Dr. Klodas kaže da je pečenje šparoga na roštilju jedan od njenih omiljenih načina pripreme.
Bobičasto voće
Bobičasto voće je hrana koja je zdrava za srce i bogata je antioksidansima. Ova doktorka navodi maline, borovnice i jagode kao najzdravije, a obično ima sve tri vrste u frižideru. Često ih konzumira zajedno s čija i lanenim semenkama za doručak koji je drži sitom celo jutro. Isto tako, jagode kupuje kad su u sezoni i voli ih kao jednostavan desert, isečene na kriške.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com