Koja je razlika između domaćih i kupovnih jaja?

Jaja su jedna od osnovnih namirnica u svakoj kuhinji – od doručka do kolača, gotovo da nema domaćinstva koje ih ne koristi. Ali postoji i večna dilema – da li su domaća jaja zaista bolja od onih koja možemo kupiti u supermarketima?

Mnogi tvrde da su razlike ogromne, a postoji nekoliko ključnih karakteristika i potencijalnih razlika između ovih jaja.

1. Boja ljuske i žumanca – mitovi i istina

Jedna od prvih stvari koje primetimo kod jaja je boja ljuske. Domaća jaja često imaju braon ljusku, dok jaja iz prodavnice mogu biti bela. Međutim, boja ljuske ne mora da znači i bolji kvalitet – zavisi isključivo od rase kokoške.

S druge strane, boja žumanca često otkriva više o ishrani kokoši. Domaća jaja imaju intenzivniju boju žumanceta narandžaste boje jer pilići iz slobodnog uzgoja jedu raznovrsniju ishranu, uključujući travu i insekte. U industrijskim jajima, boja žumanca se može kontrolisati dodavanjem specijalnih pigmenata u hranu za kokoši.

Boja ljuske ne znači ništa, ali intenzivnija boja žumanca može biti znak bolje ishrane kokoške.

2. Ukus – da li osećate razliku?

Mnogi ljubitelji domaćih jaja tvrde da su daleko ukusnija od industrijskih. Ali koliko je to tačno? Nekoliko studija je pokazalo da većina ljudi ne može da uoči razliku u ukusu kada se jaja pripremaju na isti način.

Međutim, razlika se može primetiti kod pečenih jaja, gde domaća često imaju bogatiji ukus i kremastiju teksturu. Ovo se može pripisati većem udelu zdravih masti kod kokošaka koje se hrane prirodnijom ishranom.

Razlika u ukusu postoji, ali nije uvek dramatična – više zavisi od ishrane kokošaka nego od toga da li su jaja domaća ili industrijska.

3. Nutritivna vrednost – koja jaja su zdravija?

Studije su pokazale da jaja iz slobodnog uzgoja često imaju veće količine omega-3 masnih kiselina, više vitamina D i bolji odnos omega-6 i omega-3 masti. To znači da su potencijalno zdravija od jaja sa velikih industrijskih farmi, gde se pilići hrane standardizovanom ishranom bogatom sojom i kukuruzom.

Pored toga, domaća jaja mogu imati manje ostataka pesticida i antibiotika, iako su količine ovih supstanci u industrijskim jajima strogo regulisane u EU. Iako domaća jaja mogu imati nešto bolji nutritivni profil, razlike nisu drastične.

4. Svežina

Domaća jaja su obično svežija jer dolaze direktno od uzgajivača, dok industrijska jaja mogu da provedu i do nekoliko nedelja u skladištima i prodavnicama pre nego što stignu do potrošača.

Jedan trik za proveru svežine je da potopite jaje u vodu – ako jaje ostane na dnu, sveže je, ako pluta, starije je i možda više nije za jelo.

Domaća jaja su obično svežija, ali datum pakovanja na kupljenim jajima može vam pomoći da odaberete sveža.

5. Cena – često ćete morati da platite više za domaće

Industrijska jaja su znatno jeftinija – prosečna kutija od 10 komada u prodavnici košta između 2 i 3 evra, dok domaća jaja na pijacama ili od lokalnih farmera mogu dostići 6 evra za deset komada.

Glavni razlog za to je način proizvodnje – industrijska gazdinstva masovno proizvode jaja, dok domaći proizvođači pilića imaju manji prinos, ali bolji kvalitet života. Ako vam je cena prioritet, kupovina jaja je bolja opcija. Ako želite kvalitetan i bolji uzgoj pilića, domaća jaja su bolji izbor.

Konačno – koja jaja odabrati?

Ako su vam važni ukus, svežina i potencijalno bolji nutritivni profil, domaća jaja su svakako bolja opcija. Međutim, ako često koristite jaja za pečenje ili vam je cena presudna, industrijska jaja mogu biti sasvim prihvatljiv izbor.

U idealnom slučaju, najbolje je da pronađete lokalnog odgajivača od poverenja koji nudi kvalitetna jaja po razumnoj ceni – na ovaj način dobijate i kvalitet i dobru cenu.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com