Krompir je jedno od najpopularnijih povrća. Jeftin je, široko dostupan i sjajnog je ukusa bilo na koji od mnogo različitih načina da se pripremi – kuvani, pečeni, pire, u obliku čipsa ili prženi.
Da li je krompir zdrav?
Široko se raspravljalo o tome da li je krompir zdrav ili ne. S jedne strane, to je povrće. S druge strane, krompir ima visok sadržaj ugljenih hidrata i visok je glikemijski indeks, što znači da njegovo konzumiranje može podići nivo šećera u krvi.
Kakva je presuda?
Prema zdravstvenim stručnjacima, krompir je zdrav i hranljiv. Sadrže korisne hranljive materije, uključujući vlakna, kalijum, gvožđe, vitamin C i vitamin B6.
Razlog zašto ljudi misle da su nezdravi je taj što način na koji su pripremljeni često nije zdrav.
Stil kuvanja je bitan
Krompir je isti, ali da li je zdrav ili nezdrav zavisi od toga kako ga kuvate. Na primer, pomfrit, koji je krompir pržen u ulju, nije toliko hranljiv kao običan pečen ili kuvan krompir.
Ako želite da jedete krompir što je moguće zdravije, možete ga peći, kuvati ili pržiti na vazduhu umesto da ga pržite u dubokom prženju.
Što se tiče ugljenih hidrata u krompiru, to je zapravo korist. Ugljeni hidrati su glavni izvor energije za mozak i telo, posebno tokom vežbi visokog intenziteta. Zbog toga je od suštinskog značaja da jedete hranu bogatu ugljenim hidratima. Ugljeni hidrati se takođe probavljaju i apsorbuju brže od proteina i masti.
Pored toga kako ih kuvate, važno je da vodite računa o tome sa čime ćete upariti svoj krompir. Zbog toga izbegavajte bilo kakve visokokalorične dodatke kao što su sir ili majonez.
Šta se dešava ako jedete krompir svaki dan?
Svakodnevno jedenje krompira može imati koristi. Prema zdravstvenim stručnjacima, to bi moglo da snizi vaš krvni pritisak, sve dok ga ne pržite u dubokom prženju ili ga ne prelivate ili uparujete sa hranom bogatom zasićenim mastima.
Vlakna i kalijum u krompiru su dobri za zdravlje srca. Kalijum reguliše funkciju mišića, a vaše srce je važan mišić kome je potreban kalijum.
Možete li smršati dok jedete krompir?
Ako ste na dijeti kako bi izgubili višak kilograma, i dalje možete da jedete krompir svaki dan, pod uslovom da se ne prejedate, da pratite kontrolu porcija, da održavate deficit kalorija i da ne kuvate krompir na način koji ga čini kalorijskim – kao što je prženi ili preliven sirom.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com