Novo istraživanje je pokazalo da je za trudnice, uključujući i one sa prekomernom težinom, zdrava ishrana sa kontrolisanim unosom kalorija korisna, a može smanjiti i rizik od ozbiljnih komlikacija.
Istraživači sa Univerziteta u Londonu ispitali su efekte ishrane, vežbanja, kao i njihovo kombinovanje na gojenje tokom trudnoće i neželjene efekte na majku ili bebu.
Prekomerno gojenje
U Velikoj Britaniji više od polovine žena u reproduktivnom dobu ima višak kilograma ili je gojazno, a širom Evrope do 40% žena dobije više od preporučene težine u trudnoći.
Istraživači kažu da nije neophodno da trudnice jedu za dvoje. Tačno je da su dodatne kalorije iz hrane bogate hranljivim materijama potrebne da bi beba rasla, ali generalno, trudnice treba da unose samo 100 do 300 kalorija više nego pre no što su ostale u drugom stanju.
Prekomerno gojenje tokom trudnoće povezano je sa nizom ozbiljnih zdravstvenih problema, ali upravljanje težinom tokom trudnoće može da smanji ove rizike.
Detalji istraživanja
Istraživači su analizirali rezultate 44 studije koje uključuju više od 7.000 žena i zaključeno je da su intervencije u pogledu načina ishrane najefikasnije u poređenju sa ostalim metodama prilikom smanjenja prekomernog gojenje u toku trudnoće.
Dijetalna intervencija dovela je do prosečnog smanjenja telesne težine od skoro 4 kilograma u poređenju sa samo 0,7 kilograma prilikom vežbanja i 1 kilogram prilikom kombinacije ovih dveju metoda. Dijeta ima i najviše koristi prilikom sprečavanja komlikacija u trudnoći kao što su preeklampsija, trudnički dijabetes, visok krvni pritisak i prevremeni porođaj.
Međutim, autori istraživanja naglašavaju da je ukupna ocena dokaza za ove komplikacije bila u rasponu od nisko do veoma nisko. Pored toga, oni navode i nedostatak podataka o faktorima rizika u zavisnosti od uzrasta, nacionalnosti i socio-ekonomskog statusa.
Važno je naglasiti da su rezultati pokazali da su dijetalne intervencije bezbedne i da ne utiču negativno na težinu bebe.
Dijeta na bazi efektivne intervencije za smanjenje telesne težine u trudnoći sadrži od 18 do 24 kilodžula po kilogramu, nizak glikemijski indeks ishrane sa neprerađenim žitaricama, voćem, povrćem, mahunarkama i zdravom ishranom sa maksimalno 30% masti, 15-20% proteina i 50-55% ugljenih hidrata, prilagođeno individualnim potrebama žena.
Potrebna su dalja istraživanja
Treba napomenuti da istraživači ne savetuju da žene mršave tokom trudnoće, već da se dijetetska intervencija koristi za upravljanje prekomernog gojenja tokom trudnoće.
Stručnjaci navode da još uvek ne postoji dovoljno dokaza koji potkrepljuju neku posebnu intervenciju kako bi se objavile zvanične smernice za upravljanje težine tokom trudnoće, a ističu i da se trenutno odvija nekoliko istraživanja čiji će rezultati omogućiti veće razumevanje efikasnosti dijetetskih intervencija kod gojaznih žena i žena sa prekomernom težinom.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com