Može da bude opasno: 6 toksičnih kombinacija hrane koje ne treba jesti zajedno

Preterano uživanje, proždrljivost i pohlepa su životne osobine kada je u pitanju ishrana u savremenom društvu. Svi znamo opasnosti i rizike po zdravlje od jedenja nezdrave hrane, ali i dalje punimo usta „pogrešnim stvarima“. Svi mislimo da znamo rizike, ali da li zaista znate šta da izbegavate?

Riba i mleko

Riba i mleko su bogati proteinima, ali imaju kontrastna svojstva. Riba se u prirodi greje, dok se mleko hladi, kaže ajurveda. Njihovo kombinovanje može poremetiti varenje, izazvati nakupljanje toksina i može dovesti do alergija ili problema sa kožom kod nekih osoba. Pored toga, zahtevaju različite digestivne enzime, koji mogu opteretiti creva, što dovodi do nelagodnosti ili lošeg varenja.

Mleko i voće

Mleko i voće mogu izgledati kao bezopasni par, ali kiselo ili citrusno voće kao što su pomorandže, kivi ili ananas mogu da zgrušaju mleko, što ga čini teškim za varenje. Ova kombinacija može dovesti do gasova, nadimanja i nelagodnosti u stomaku. Pored toga, može usporiti varenje i smanjiti apsorpciju hranljivih materija, ostavljajući vam osećaj nelagodnosti nakon konzumiranja.

Dve namirnice sa visokim sadržajem proteina

Konzumiranje dva teška izvora proteina, kao što su jaja i meso, može preopteretiti vaš probavni sistem. Proteini se razgrađuju duže, a konzumiranje više izvora odjednom može dovesti do nadimanja, težine i nepotpunog varenja. Ovaj neefikasan proces može ometati apsorpciju hranljivih materija i ostaviti da se osećate letargično ili nelagodno.

Voće uz obroke

Voće se vari brže od većine drugih namirnica. Kada se jedu uz obroke, imaju tendenciju da fermentiraju u stomaku dok čekaju da se teža hrana preradi. Ova fermentacija može izazvati gasove, nadimanje i nelagodnost. Štaviše, umanjuje nutritivne prednosti voća i obroka ometajući efikasno varenje.

Sirova hrana i hladno piće

Sir je bogat mastima, a uparivanje sa hladnim, gaziranim pićima može izazvati pustoš na varenje. Karbonizacija usporava razgradnju masti, što dovodi do nadimanja i nelagodnosti. Štaviše, kisela priroda gaziranih pića može da ometa varenje siraste, masne hrane, potencijalno izazivajući kiselost, gasove i taloženje masti u telu.

Krompir i proteini

Skrobnoj hrani poput krompira i hrani bogatoj proteinima poput piletine ili odrezaka potrebni su različiti enzimi za varenje. Krompiru su potrebni alkalni uslovi, dok su proteini kiseli. Kada se jede zajedno, ova neusklađenost može usporiti varenje, što dovodi do gasova, nadimanja i težine. Vremenom, ova kombinacija takođe može uticati na vaše metaboličko zdravlje i nivo energije.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com