Ishrana najboljeg tenisera sveta Novaka Đokovića i njegove supruge Jelene Đoković, privlačila je oduvek pažnju naročito zbog činjenice da su svojevremeno iz ishrane izbacili ono što je mnogim ljudima u Srbiji nezamislivo – meso. Od tada je jedna od namirnica nezaobilazni deo ishrane porodice Đoković, a to je kinoa.
Kinoa ne goji, a izuzetno je zdrava. Nazivaju je ‘zlatom Inka’ i ‘kraljicom semenki’ iako zvanično nije žitarica već pripada skrivenosemenicama, odnosno pripada porodici trava. Drevne civilizacije su ovu pseudožitaricu smatrale svetom biljkom. Kinoa sadrži velike količine proteina, zbog čega može parirati proizvodima životinjskog porekla. Bogata je vitaminom E, C, kalijumom, raznim mineralima, aminokiselinama i eteričnim uljima, piše Story.hr.
Narodna medicina koristi kinou za lečenje gihta, tumora, hemoroida i išijasa, kao i kožnih bolesti i reuma, a zbog visokog udela kalijuma povoljno deluje i na kardiovaskularni sistem.
Odlična je zamena za meso. Ako postite ili ste vegetarijanac, svakako uvrstite kinou u svoju ishranu. Kinoa je bogata vlaknima koja su neophodna za pravilan rad creva.
Kakva lekovita svojstva kinoa ima
Uzevši u obzir kakve sve korisne sastojke sadrži, kinoa je dobra kod mnogih zdravstvenih stanja, pa se zbog toga se toplo preporučuje njeno češće konzumiranje.
Regulisanje holesterola – visoka koncentracija vlakana koja kinoa sadrži pomažu pri snižavanju povišenog holesterola. Upijajuća vlakna pomešana sa žučnom kiselinom se luče u telo i snižavaju loš LDL holesterol. Osobe koje pate od povišenog holesterola i treba da smanje unos životinjskih proteina, kinoa je idealna biljna zamena za iste.
Kontrolisanje krvnog pritiska – poznato je da kalijum pozitivno deluje na krvni pritisak. Kinoa kalijuma defintivno ima više od svih drugih žitarica, a on održava zdrav bilans natrijuma u organizmu što dalje utiče na smanjenje povišenog krvog pritsika.
Regulisanje telesne težine – vlakna i proteini koje kinoa sadrži daju našem organizmu dovoljno energije i zadržavaju osećaj sitosti pa samim tim sprečavaju nalete gladi, dok vlakna istovremeno pomažu da probava ostane na zavidnom niovu.
Smanjuje rizik od dijabetesa – upijajuća vlakna koja kinoa sadrži kontrolišu nivo šećera u krvi. Zahvaljujući prisutnosti sastojcima koje imaju antupalno dejstvo uključujući fenolnu kiselinu, komponente vitamina E i polisaharide sprečiće neželjene upalne procese koji su povezani sa rizikom nastanka dijabetesa tipa 2.
Kinoa kao kulinarsko čudo
Vegetarijanci znaju o čemu govorimo kada kažemo da je kinoa pravo kulinarsko čudo. Ako je dodate u kupus, krompir ili drugo povrće, osetićete punoću ukusa koja se može dobiti samo kuvanjem mesa.
Korisna svojstva takođe se vide i u prisutnosti vitamina i aminokiselina koji poboljšavaju metabolizam i čiste telo. Budući da kinoa nema specifičan miris, jelima se dodaju beli luk i luk, ali i drugi začini.
Recept za ćufte od kinoe
Za ovaj recept potrebno vam je 100gr kinoe, 1 praziluk, 2 čena belog luka, 2 kašike parmezana, 1 kašika mlevenih oraha, 1 kašika mlevenih badema, 2 kašike lanenog semena, 2 jajeta, maslinovo ulje i podrazumevani so i biber.
Nakon što skuvamo kinou, luk iseckamo i prodinstamo. Dok se luk i kinoa hlade umutaimo jaja i pomešamo sa ostalim sastojcima. Dodamo luk i kinou, umešamo i oblikujemo kuglice. Potom pečemo u zagrejanoj rerni na otprilike 220 stepeni poređanih na plehu na koji smo pre toga stavili papir za pečenje.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com