Šta bi se desilo organizmu kada biste jeli pasulj svaki dan?
Pasulj, jedna od najomiljenijih namirnica među Srbima, posebno je popularna tokom jeseni i zime.
Sa mesom ili bez, čorbast, prebranac, uvek aktuelan „vojnički“ u vidu salate… recepta za ovu namirnicu u našoj kuhinji je pregršt.
Osim što je ukusan, pasulj je i veoma zdrav – sadrži vitamine B, C i karoten, kao i dosta kalcijuma i gvožđa. Može biti različitih boja, ali svaka ima visoku energetsku vrednost (100 grama ima 335 kalorija), što mu je i prednost i mana – organizam dugo drži sitim, a s druge strane nije preporučljiv ako ste na dijetalnoj ishrani.
Možda najpoznatija njegova negativna strana jeste što stvara gasove, ali ne treba zaboraviti i brojne koristi – smanjuje loš holesterol i snižava pritisak, dobar je za trudnice, pomaže kod dijabetesa…
Ako volite pasulj, kako da znate da ne preterujete sa unosom? Šta bi se desilo u organizmu ako biste ga jeli svakog dana?
– Pasulj je bogat biljnim proteinima i vlaknima, a vitamini C i B u svom sastavu pomažu usporavanju procesa starenja i sprečavanju stvaranja bora. Redovna konzumacija mahunarki može pomoći u poboljšanju koncetracije i memorije – objašnjavaju stručnjaci sa Klinike Mejo, i dodaju:
– Ali, svakako se ne preporučuje preterivanje i svakodnevni unos ove namirnice. Pored pojačanog nadimanja i gasova, do kojih dolazi zbog celuloze u pasulju, opasnost predstavlja i povećani rizik od stvaranja kamenja u bubrezima i žučnoj kesi – objasnili su.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com