Otkriveno opasno svojstvo krompira: Ovako prepoznajte da li je otrovan

Krompir, iako se često smatra osnovnom i sigurnom hranom, može postati potencijalno opasan ako se ne skladišti pravilno.

Posebno stariji, proklijali ili zeleni krompir može sadržati toksično jedinjenje solanin, koje u većim količinama može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, a u retkim slučajevima i smrt.

Dr. Samjuel Čoudhuri iz Singapura, lekar poznat po edukativnim objavama na Instagramu, gde ga prati preko 216.000 ljudi, upozorava da upravo takav krompir sa klicama i zelenim delovima sadrži solanin – supstancu koja se akumulira u krompiru izloženom svetlosti i vlazi.

Solanin može izazvati probavne smetnje, glavobolje, halucinacije, srčane nepravilnosti, pa čak i paralizu ili smrt u ekstremnim slučajevima.

Kako ga prepoznati?

Da bi ilustrovao ozbiljnost problema, dr. Čoudhuri je naveo slučaj Marije Harles iz Denvera, koja je završila u hitnoj pomoći sa teškim simptomima trovanja solaninom, uključujući povraćanje i jaku glavobolju, nakon što je jela pire krompir od starije gomolje. Lekari su tada prepoznali uzrok problema, a dr. Choudhuri dodatno upozorava da je u jednom slučaju trovanje solaninom rezultiralo smrću dvoje ljudi iz iste porodice.

Solanin se najčešće akumulira neposredno ispod kože, u izbojcima i zelenim delovima krompira. Evropska agencija za bezbednost hrane (EFSA) navodi da se toksični efekti mogu javiti pri unosu od oko 1 mg solanina po kilogramu telesne težine. Iako uklanjanjem izdanaka i guljenjem kore može da se smanji prisustvo toksina, najbolji način da se to spreči je pravilno skladištenje krompira.

Za optimalnu bezbednost, stručnjaci savetuju čuvanje krompira na tamnom, suvom i blago hladnom mestu, dalje od izvora toplote i vlage, kako bi se sprečilo klijanje i povećanje nivoa solanina.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com