Osim što je ukusan, sir ima brojne zdravstvene prednosti. Stručnjaci su izdvojili jednu vrstu sira, tvrdeći da ga konzumiraju neki od najstarijih ljudi na svetu, odnosno stanovnici „Plave zone“.
„Plava zona“ obuhvata Japan, Grčku, Kaliforniju, Italiju, Singapur i Kostariku, a njihovi stanovnici imaju 10 puta veće šanse da dožive preko 100 godina, prema Nacionalnoj medicinskoj biblioteci. Istraživači su ranije objasnili da se Sardinci pridržavaju veoma tradicionalne ishrane koja uključuje sir napravljen od mleka ovaca koje se hrane travom – pekorino sir.
Reč je o mlečnom proizvodu koji je bogat omega-3 masnim kiselinama, odnosno takozvanim zdravim mastima, koje se nalaze i u ribi i orasima. Naučnici često ističu da masne kiseline smanjuju rizik od kardiovaskularnih bolesti.
„Omega-3 masne kiseline su korisna i važna vrsta masti. Vašem telu su potrebne, ali ne može da ih proizvodi samo. Vašem telu su potrebne dve vrste omega masnih kiselina. To su omega-3 i omega-6,“ objasnili su stručnjaci sa Medicinskog centra Univerziteta Ročester.
„Omega-3 je najvažnija. Stručnjaci veruju da omega-3 masne kiseline pomažu u prevenciji koronarne bolesti srca kod zdravih ljudi. Takođe veruju da omega-3 masne kiseline mogu da uspore napredovanje bolesti kod onih koji je već imaju“, kaže on. dodali su.
Istraživanja od pre 15 godina pokazala su da povećana konzumacija pekorino sira deluje protivupalno na organizam. Međutim, ovu vrstu sira je neophodno jesti umereno jer sadrži veliku količinu masti.
„Neki sirevi mogu da sadrže i velike količine soli. Više od 1,5 grama soli na 100 grama sira se smatra visokim. Prekomerna konzumacija soli može doprineti visokom krvnom pritisku. Pokušajte da izaberete sireve sa manjim sadržajem masti, koji obično sadrže između 16 grama i 22 grama masti na 100 grama sira“, rekli su stručnjaci.
Neki sirevi sa niskim sadržajem masti su sveži sir i kvark, dok su čedar ili plavi sir korisni jer imaju intenzivan ukus, pa ćete smanjiti njihovu količinu pri kuvanju.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com