Kako prehrambene navike igraju ključnu ulogu u potpori funkcije mozga, poboljšanju pamćenja i opštem kognitivnom blagostanju, naučna istraživanja iznose saznanja o namirnicama koje imaju blagotvoran efekat na kognitivne funkcije mozga, uz istovremeni užitak u njihovom ukusu.
Jaja, pečurke
Jaja, prirodni izvor hranjivih materija, podržavaju zdravlje mozga zahvaljujući visokom udelu kolina (150 miligrama po velikom jajetu) i prisutnosti luteina i zeaksantina (252 mikrograma po velikom jajetu). Kolin u jajima ima ključnu ulogu u održavanju celoživotnog zdravlja mozga u svakoj životnoj dobi i fazi, doprinoseći pamćenju, razmišljanju i raspoloženju. S druge strane, lutein, poznat po svom uticaju na zdravlje očiju, takođe igra važnu ulogu u poboljšanju sposobnosti povezivanja u mozgu. Studije su otkrile da je prisutnost luteina u mozgu povezana s boljom kognitivnom funkcijom kod starijih osoba i boljim akademskim uspehom kod dece, prenosi EatThis.
Pečurke su još jedna namirnica koja pruža blagotvoran efekat na kognitivno zdravlje. One su bogat izvor ergotioneina, aminokiseline koja deluje kao antioksidans. Zahvaljujući protivupalnim i antioksidativnim svojstvima ergotioneina, ove pečurke mogu doprineti zdravom starenju, poboljšanju kognitivnih funkcija i smanjenju stresa kada se konzumiraju kao deo zdrave ishrane.
Orasi, borovnice
Orasi, osim što su ukusni, predstavljaju izvrstan izvor ALA omega-3 masnih kiselina, što ih čini važnom namirnicom za zdravlje mozga. Konzumacija oraha može pomoći u borbi protiv oksidativnog stresa i upale, što su faktori koji mogu uticati na kognitivni pad.
Divlje borovnice, posebno korisne za starije odrasle osobe s usporenim kognitivnim procesima, pokazale su se kao izvrstan dodatak ishrani za podsticanje bržeg razmišljanja. Istraživanje je pokazalo da je svakodnevno konzumiranje praha divljih borovnica tokom šest meseci dovelo do poboljšanja brzine obrade, a najizraženiji napredak zabeležen je kod osoba u dobi od 75 do 80 godina, prenosi Klikhr.
Losos, narandže
Losos, kao masna hladnovodna riba, bogat je DHA omega-3 masnim kiselinama koje su od vitalnog značaja za razvoj mozga i kogniciju. Visoka koncentracija DHA u mozgu igra ključnu ulogu u njegovom pravilnom funkcionisanju. zato, uključivanje lososa u ishranu može biti izvrsna podrška zdravlju mozga.
Narandže, osim što su ukusno voće, obiluju hranjivim materijama i biljnim jedinjenima koji doprinose kognitivnom zdravlju. Njihov sadržaj vitamina C, tiamina, vitamina B6 i hesperidina igraju važnu ulogu u održavanju zdravog mozga. Istraživanje je pokazalo da svakodnevna konzumacija 100-postotnog soka od narandže tokom osam nedelja može poboljšati rezultate na kombinovanim testovima za globalnu kognitivnu funkciju kod odraslih osoba u poređenju s kontrolnom grupom.
Lubenica, bogata karotenoidom poznatim kao likopen, predstavlja još jedan izvor hranjivih materija koje podržavaju zdravlje mozga. Likopen, zbog svog antioksidativnog i protivupalnog delovanja, ima neuroprotektivna svojstva koja pozitivno utiču na očuvanje kognitivnih funkcija mozga. Istraživanja su potvrdila povezanost između konzumacije likopena i očuvanja kognitivnih funkcija.
S obzirom na ova saznanja, važno je uključiti ove namirnice u uravnoteženu ishranu kako bismo podržali zdravlje mozga i osigurali njegovu optimalnu funkciju u svim životnim dobima.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com