Ovu hranu mnogi smatraju sirotinjskom, a ni ne znaju šta radi vašem zdravlju: Sjajna je za pritisak i probavu

Raž se dugo smatrala hranom za siromašne, posebno zbog svoje sposobnosti da uspeva u teškim uslovima u kojima druge žitarice, kao što je pšenica, ne mogu da rastu.

Njegova otpornost i prilagodljivost hladnom i neplodnom tlu učinili su ga osnovnom hranom u siromašnijim krajevima, dok je beli pšenični hleb bio simbol bogatstva. Međutim, vremenom su otkrivene mnoge zablude o raži, otkrivajući njene brojne hranljive i zdravstvene prednosti.

Raž je, iako često zanemarena, izuzetno hranljiva žitarica bogata ugljenim hidratima, proteinima, mineralima kao što su gvožđe, kalcijum i fosfor i vitaminima E i B grupe. Takođe je bogat vlaknima i lizinom, esencijalnom amino kiselinom koja je retka u drugim žitaricama.

Odlično za zdravlje

Raženi hleb, iako tamniji i gušći sa jačim ukusom, donosi brojne zdravstvene prednosti, uključujući čišćenje organizma, povećanje energije i sprečavanje skleroze. Vlakna u raži, posebno nerastvorljiva, unapređuju zdravlje digestivnog sistema i pružaju dugotrajan osećaj sitosti.

Od raži mogu imati koristi i oni koji se manje kreću ili imaju visok krvni pritisak, jer poboljšava cirkulaciju i usporava starenje krvnih sudova, što pozitivno utiče na zdravlje jetre. Raž je takođe nutritivno vredna zbog svoje kombinacije fosfora i proteina, koji pomažu u održavanju zdravih kostiju, mišića i opšteg zdravlja.

Iako se raž može koristiti u izvornom obliku, najčešće se konzumira u obliku brašna, što može umanjiti neke od njegovih nutritivnih svojstava. Njegov specifičan gorak i blago kiselkast ukus može se ublažiti kombinovanjem sa drugim žitaricama poput prosa ili pirinča, a pri kuvanju zadržava čvrstinu, što podstiče na temeljno žvakanje, prenosi Klik.hr.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com