Svež paradajz se sve češće može videti na pijacama i supermarketima, a malo je stvari koje pružaju toliko zadovoljstva kao sočan, zreo paradajz. Ali da li je konzumacija paradajza uvek bezopasna?
Prema američkom Ministarstvu poljoprivrede (USDA), jedan sirovi crveni paradajz srednje veličine sadrži 12,3 miligrama kalcijuma, 13,5 miligrama magnezijuma, 29,5 miligrama fosfora i 292 miligrama kalijuma. Ovi podaci naglašavaju visoku nutritivnu vrednost paradajza, što ga čini odličnim dodatkom svakodnevnoj ishrani.
Neki bi to trebali izbegavati
Dok mnoge namirnice gube deo svoje nutritivne vrednosti tokom kuvanja, paradajz zadržava većinu svojih vitamina i minerala. Na primer, količina kalijuma, koja iznosi 292 miligrama u svežem paradajzu, pada na samo 268 miligrama kada se paradajz kuva, prema USDA. To znači da kuvani paradajz i dalje pruža značajne nutritivne prednosti.
Uprkos ovim pozitivnim karakteristikama, postoje situacije u kojima treba izbegavati konzumaciju paradajza. Osobe koje pate od čira na želucu treba da budu oprezne, jer paradajz može pogoršati simptome i može se javiti bol u stomaku, nadimanje, mučnina, podrigivanje ili osećaj sitosti. Ovo je važno imati na umu kako biste izbegli potencijalne zdravstvene komplikacije.
Paradajz je svakako zdrava hrana koja može da obogati bilo koji varivo ili testeninu, ali kao i kod svake hrane, važno je uzeti u obzir individualne zdravstvene potrebe i uslove.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com